Artritída

Ak žijete s artritídou, viete, aká výzva môže byť nájsť úľavu od bolesti kĺbov a iných symptómov. Existuje však veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zvládli a kontrolovali svoju artritídu a žili zdravý a aktívny život. Akupunktúra a tradičná čínska medicína (TCM) môžu byť účinnými doplnkami akéhokoľvek liečebného plánu bez toho, aby spôsobovali škodlivé vedľajšie účinky.

 

Artritída podľa západnej medicíny

Osteoartritída (OA) je najbežnejším typom artritídy. Vyskytuje sa, keď sa chrupavka medzi kĺbmi rozpadne, zvyčajne postihuje boky, ruky, kolená, kríže alebo krk.

 

Niektoré faktory môžu zvýšiť vaše riziko, vrátane poranenia kĺbov, nadváhy, starnutia a genetiky. Namáhanie kĺbu opakovaným pohybom môže tiež zvýšiť vaše riziko.

 

Reumatoidná artritída (RA) je ďalším bežným typom. Tento chronický stav nastáva, keď sa výstelka kĺbov zapáli a môže viesť k dlhodobému poškodeniu kĺbov a dokonca k strate pohybu. Ženy majú dvakrát až trikrát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú RA.

 

RA často začína v rukách alebo nohách a zvyčajne postihuje rovnaké kĺby na oboch stranách tela. Symptómy zahŕňajú:

 

  • Teplé, opuchnuté alebo citlivé kĺby
  • Stuhnutosť kĺbov, najmä ráno
  • Únava
  • Príznaky podobné chrípke, ako je horúčka
  • Bolesť a slabosť svalov

Možnosti liečby

Západná liečba sa vo všeobecnosti zameriava na zmiernenie bolesti a prevenciu ďalšieho poškodenia kĺbov. Často sa to robí pomocou protizápalových liekov a iných liekov, ako aj pomocou sebaobsluhy a fyzikálnej terapie. V niektorých prípadoch môže byť dokonca potrebná operácia.

Akupunktúra ponúka bezpečný, prirodzený spôsob kontroly bolesti kĺbov a iných symptómov a udržanie celkového zdravia.

 

Celotelový prístup k úľave

Akupunktúra a tradičná čínska medicína (TCM) využívajú holistický alebo celotelový prístup k zdraviu. Podľa týchto teórií je Qi (vyslovuje sa „chee“) vitálna energia, ktorá oživuje telo a chráni ho pred chorobami. Preteká dráhami nazývanými meridiány a poskytuje výživu pre každú bunku, tkanivo, sval a orgán. Keď dôjde k nerovnováhe alebo zablokovaniu toku Qi, môžu to viesť k fyzickým symptómom.

 

Čo môžete urobiť?

Je dôležité si uvedomiť, že neexistuje žiadna „rýchla oprava“ artritídy a dosiahnutie výsledkov môže chvíľu trvať. Existujú však zmeny životného štýlu, ktoré môžete urobiť a ktoré vám môžu pomôcť rýchlejšie nájsť úľavu.

 

Cvičenie môže pomôcť zvýšiť vašu flexibilitu, posilniť svaly a kosti a udržať si zdravú váhu.

Diéta je ďalšou dôležitou otázkou. Držte sa zdravej stravy zloženej zo širokej škály nespracovaných, organických potravín. Váš akupunkturista môže tiež navrhnúť pridanie prírodných protizápalových látok do vašej stravy.

Pomôcť môže aj úľava od stresu. Naučením sa identifikovať svoje stresory a znižovaním stresu pomocou techník, ako sú dychové cvičenia, meditácia alebo joga môžete zlepšiť svoj stav mysle a svoje zdravie.

Udržiavanie rovnováhy vo vašom živote je tiež kľúčové. Rovnováha odpočinku a relaxácie s aktivitou a cvičením vám umožní cítiť sa najlepšie.

Úzkou spoluprácou so svojím akupunkturistom a ďalšími poskytovateľmi liečby prevezmete zodpovednosť za svoju artritídu a urobíte krok smerom k zdravšiemu životu.

 

Príčiny artritídy z pohľadu TCM:

  • Slabosť alebo nedostatok vnútorných orgánov
  • Ústavná nerovnováha
  • Fyzické zranenie a/alebo trauma
  • Mení sa s kvalitou a množstvom Qi
  • Blokovanie alebo nedostatočný tok Qi
  • Invázia z vonkajších faktorov, ako je vietor, chlad a teplo
  • Nevyriešené emocionálne rozrušenie, najmä súvisiace so stresom a úzkosťou

Astma

Astma je dlhodobý stav, ktorý postihuje miliony ľudi. Starostlivosť o chronický stav, ako je astma, môže byť niekedy frustrujúca, ale je dôležité si uvedomiť, že sa dá kontrolovať. Akupunktúra a tradičná čínska medicína (TCM) môžu byť silnými spojencami pri liečbe astmy a dobre fungujú v spojení s inými typmi liečby.

 

Fakty o astme

Astma je zápalové ochorenie, pri ktorom sa dýchacie cesty upchajú alebo zúžia, čo spôsobuje príznaky ako kašeľ, sipot, dýchavičnosť a tlak na hrudníku. Niektorí ľudia majú dlhé obdobia bez príznakov, zatiaľ čo iní môžu mať vždy ťažkosti s dýchaním. Astmatické záchvaty sa vyskytujú, keď niečo spustí zápal dýchacieho systému. Vzplanutia môžu byť závažné - niekedy dokonca život ohrozujúce.

 

Astmatické záchvaty sú vo všeobecnosti spôsobené jedným alebo viacerými spúšťačmi, vrátane:

 

  • Prechladnutie, chrípka, bronchitída alebo infekcia dutín
  • Alergény vrátane roztočov, peľu stromov a tráv, plesní a zvieracej srsti
  • Dráždivé látky, ktoré zahŕňajú tabakový dym, silné vône a znečistenie ovzdušia
  • Niektoré potraviny a potravinové prísady
  • Namáhavé cvičenie
  • Zmeny počasia
  • Silné emócie ako úzkosť, stres, smútok a hnev

Vo všeobecnosti je dostupným prístupom liečby astmy snaha predchádzať záchvatom. Zvyčajne sa to robí pravidelným užívaním protizápalových liekov, inhalačných steroidov a inhibítorov leukotriénov. Keď už astmatický záchvat začne, rýchlo pôsobiace lieky, ako sú kortikosteroidy, ho môžu zmierniť.

 

Väčšina týchto liekov môže spôsobiť vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, bolesti hlavy, svalové chvenie a nespavosť. Mnoho ľudí však zistilo, že liečba akupunktúrou môže pomôcť znížiť astmatické záchvaty, zlepšiť funkciu pľúc a dokonca znížiť množstvo potrebných liekov.

 

Astma podľa starých princípov

V TCM je astma známa ako „Xiao Chuan“, čo znamená „sipot“ a „dýchavičnosť“. Je to spôsobené rôznymi faktormi, ktoré zahŕňajú nerovnováhu s Wei Qi (vyslovuje sa „cesta chee“) a nerovnováhu s jedným alebo viacerými orgánovými systémami, všeobecne pľúcami, slezinou alebo obličkami.

Akupunkturista použije holistický alebo celotelový prístup, aby určil, ktoré oblasti tela sú postihnuté a nevyvážené a prispievajú k útokom.

 

Keďže akupunktúra a TCM berú do úvahy vašu celkovú pohodu, váš lekár sa môže zaoberať aj inými problémami, ktoré môžu prispievať k vašej astme, ako je cvičenie, strava a stres. Akupunktúra je bezpečný, účinný a bezbolestný prístup k mnohým stavom a možno zistíte, že vaše celkové zdravie sa zlepšuje spolu s príznakmi astmy.

Autoimunitné ochorenie

Lupus, Hashimotova tyreoiditída, Crohnova choroba... Možno ste už o týchto ochoreniach počuli, ale viete, čo majú spoločné? Sú to všetky typy autoimunitných ochorení a všetky sú celoživotné.

 

Ak čelíte jednej z týchto chorob, viete, aké dôležité je mať vypracovaný plán liečby, ktorý vám pomôže zvládnuť vaše príznaky a žiť čo najzdravší a najaktívnejší život.

 

Akupunktúra a tradičná čínska medicína (TCM) môžu byť silnými spojencami v živote s autoimunitným ochorením. Môžu pomôcť:

 

  • Posilnite svoj imunitný systém
  • Zmiernite bolestivé symptómy
  • Znížte svoj stres a
  • Posilnite svoje celkové zdravie

 

Možno najdôležitejšie je, že sa váš praktik zameria na VÁS ako na jednotlivca. Vaša starostlivosť bude prispôsobená vašim špecifickým potrebám a symptómom, takže nikdy nedostanete „univerzálne“ ošetrenie.

 

Keď sa imunitná odpoveď pokazí

Aby sme pochopili autoimunitné ochorenie, musíme najprv pochopiť, ako funguje imunitný systém. Imunitný systém vo všeobecnosti funguje ako ochrana tela pred cudzími látkami a mikroorganizmami, ako sú baktérie a vírusy. Keď imunitný systém funguje správne, dokáže rozoznať rozdiel medzi vlastnými tkanivami tela a vonkajšími organizmami.

 

V prípade autoimunitných ochorení imunitný systém prestane byť schopný diferenciácie a začne napádať vlastné bunky, tkanivá a orgány tela. Táto imunitná odpoveď spôsobuje škodlivý zápal, ktorý nakoniec vedie k autoimunitnému stavu. Existuje asi 80 známych autoimunitných ochorení a niekoľko ďalších stavov, ako je chronický únavový syndróm a fibromyalgia, o ktorých sa v súčasnosti predpokladá, že majú autoimunitnú zložku.

 

Autoimunitné stavy je často ťažké diagnostikovať a liečiť, pretože ich symptómy a progresia sa môžu líšiť od človeka k človeku. Tieto stavy môžu postihnúť mnoho orgánov alebo sa môžu zamerať na jednu konkrétnu časť tela. Symptómy môžu byť pretrvávajúce, postupne sa zhoršovať alebo prejsť do remisie s občasnými „vzplanutiami“ a môžu sa pohybovať od miernych až po také závažné, že sa stanú invalidizujúcimi.

 

Presné príčiny autoimunitných ochorení nie sú známe, ale keďže mnohé ochorenia prebiehajú v rodinách, predpokladá sa, že existuje genetický vzťah. Keďže ženy sú vystavené oveľa vyššiemu riziku mnohých autoimunitných ochorení, svoju úlohu môžu zohrávať aj hormóny.

 

Liečba sa vo všeobecnosti spolieha na rôzne lieky, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky, ale môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky.

 

Ako môže pomôcť akupunktúra a TČM

Akupunktúra a TCM využívajú holistický alebo celotelový prístup k liečeniu na základe myšlienky Qi, čiže vitálnej energie. Čchi prúdi dráhami nazývanými meridiány, aby vyživovala všetky telesné orgány, chránila nás pred chorobami a udržiavala nás zdravých. Keď sa tok Qi zníži alebo zablokuje, môže dôjsť k chorobe.

 

Cieľom liečby bude nájsť a liečiť základné nerovnováhy, ktoré ovplyvňujú tok Qi. Riešením základnej príčiny choroby môže TČM pomôcť vášmu telu znovu získať rovnováhu a prispieť k zlepšeniu vášho celkového zdravia. Akupunktúra a TCM môžu tiež pomôcť znížiť zápal, upokojiť nepríjemné symptómy, zmierniť vedľajšie účinky liekov a zvýšiť hladinu energie.

 

Akupunktúra a TČM sa ukázali ako účinné proti širokej škále zdravotných problémov. Začlenením týchto výkonných nástrojov do svojho liečebného programu robíte rozhodnutie podporovať a vyživovať svoje telo a prevziať kontrolu nad svojím autoimunitným stavom.

Bolesti chrbtice

Akupunktúra a tradičná čínska medicína pôsobia na zmiernenie bolesti chrbta vo všetkých oblastiach, v ktorých sa vyskytujú:

  • Horná časť chrbtice
  • Spodná časť chrbtice
  • Stredná hrudná chrbtica
  • ischias

Vyskúšajte prírodnú liečbu

Tradičná čínska medicína využíva úplne prirodzené liečebné metódy, ktoré využívajú starodávne bylinné lieky a vrodené liečebné procesy vášho tela namiesto syntetických liekov. Pomáhame vám vrátiť sa k optimálnemu zdraviu bez liekov alebo škodlivých vedľajších účinkov.

 

Využite prirodzené liečebné procesy vášho tela

Akupunktúra stimuluje uvoľňovanie endorfínov – neurotransmiterov zodpovedných za blokovanie vnímania bolesti. Stimulácia tiež uvoľňuje ďalšie chemikálie, ktoré buď menia spôsob, akým telo prežíva bolesť, alebo spúšťa uvoľňovanie iných chemikálií, ktoré aktivujú vnútorný regulačný systém tela.

 

Riešte hlavné príčiny svojej bolesti

Akupunktúra a tradičná čínska medicína riešia hlavné príčiny vašej bolesti, a nie len maskovanie príznakov. Vyvíjame liečebné plány, ktoré sú jedinečné pre každého pacienta, pretože každý pacient prichádza s jedinečným telom, zdravotnou anamnézou a hlavnou príčinou bolesti.

 

Depresia

Depresia postihuje milióny ľudí na celom svete a môže byť vysiľujúca pre tých, ktorí ju zažívajú. Dlhodobé pocity smútku, skľúčenosti a beznádeje výrazne ovplyvňujú kvalitu života.

 

V tej či onej dobe väčšina z nás zažila nejakú formu depresie. Je to zdravá reakcia na udalosti v našom živote, ktoré sa nám zdajú ohromujúce. Keď sme fyzicky a emocionálne vyrovnaní, môžeme sa ľahko vrátiť z depresívneho stavu a ísť ďalej vo svojom živote. Keď sa negatívne pocity a emócie stanú trvalými a konzistentnými, môže nastať depresia.

 

 

Ako môže akupunktúra pomôcť?

Akupunktúra a tradičná čínska medicína (TCM) zahŕňajú tisíce rokov skúseností s liečbou depresie. Nielenže môžu pomôcť zmierniť príznaky a symptómy sprevádzajúce depresiu, ale môžu bezpečne a prirodzene riešiť hlavnú príčinu (príčiny) a základné nerovnováhy, ktoré prispeli k problému.

 

Akupunkturisti si uvedomujú silnú súhru medzi naším telom a emóciami a že tieto dve veci sú neoddeliteľné. Keď zažijeme emocionálne rozrušenie, náš fyziologický stav sa môže narušiť. Podobne, keď pociťujeme fyzické problémy, naše emócie môžu byť značne ovplyvnené.

 

Depresívna Qi?

V priebehu času toto narušenie vedie k tomu, čo akupunkturista nazýva „stagnujúca“ alebo „depresívna“ Qi (vyslovuje sa „chee“) alebo vitálna energia. Qi je koncept jedinečný pre teórie a princípy TCM. Podľa týchto teórií je Qi vitálna energia, ktorá oživuje telo a chráni ho pred chorobami a bolesťami. Čchi prúdi telom v dráhach nazývaných meridiány. Keď Qi stagnuje alebo upadá do depresie, výsledkom sú fyzické a/alebo emocionálne symptómy. Terapeuti TČM sú špeciálne vyškolení na detekciu a korekciu rovnováhy a pohybu Qi v ľudskom tele. Ošetrenia sú zamerané na vyváženie a aktiváciu Qi manipuláciou so zodpovedajúcimi bodmi na tele.

 

Stagnujúca alebo depresívna diagnóza Qi je jedinečná pre akupunktúru a TČM. Ak sa to časom nerieši, môže to viesť k disharmónii v našom tele, čo ovplyvňuje našu fyzickú a emocionálnu pohodu. Ak sa táto nerovnováha nelieči správne, môže viesť k depresii.

 

Čo bude robiť akupunkturista?

Akupunkturista urobí kompletnú zdravotnú anamnézu, aby zistil, kde, prečo a ako Qi stagnuje alebo klesá. Vypracujú jedinečný liečebný plán prispôsobený špecifickým symptómom a príznakom každého jednotlivca.

 

Cieľom takéhoto plánu bude aktivácia pohybu Qi v celom tele, ako aj riešenie základnej príčiny (príčin) a základných nerovnováh. Zaobchádzaním s telom ako s celistvým a jedinečným organizmom vás váš akupunkturista podporí pri zotavovaní sa z chorôb a chorôb, posunie vás k zdraviu a šťastiu.

 

Akupunktúra a TČM poskytujú bezpečné, prirodzené, bez liekov a účinné spôsoby riešenia depresie. Cieľom je obnoviť vyvážený a nepretržitý tok Qi v tele a mysli. Akupunktúra

nie je „rýchla oprava“. Možno budete musieť absolvovať týždne alebo mesiace liečby, aby ste videli trvalé výsledky. Dajte si čas, aby ste mohli využívať maximálne výhody akupunktúry a TČM.

 

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu v boji proti symptómom depresie:

  • Obklopte sa ľuďmi, ktorým dôverujete
  • Objektívny a nezaujatý vstup a náhľad.
  • Dýchajte, choďte pomaly a premyslite si veci.
  • Nerobte tiež veľa životných zmien naraz.
  • Snažte sa získať aspoň dvadsať minút jednoduchého cvičenia aspoň tri dni v týždni, ak nie viac.
  • Urobte si každodennú prechádzku, dýchajte
  • hlboko a nechaj to všetko ísť.
  • Pamätajte, že nie ste sami. Iní majú podobné skúsenosti.
  • Usmievajte sa.

Diabetes

Je pravdepodobné, že vy alebo niekto, koho poznáte, ste boli postihnutí cukrovkou. Je to čoraz bežnejší. Hoci ide vo všeobecnosti o dlhodobý stav, cukrovku je možné zvládnuť pomocou sebaobsluhy, výživy a liekov. Ďalším bezpečným a účinným prístupom k zvládaniu cukrovky a jej symptómov je akupunktúra. Akupunktúra a tradičná čínska medicína (TCM) pomáhajú podporovať zdravie a pohodu. Obidva sa môžu bezpečne používať spolu s vašou súčasnou lekárskou liečbou, aby vám poskytli najlepšie výsledky.

 

Pochopenie zložitého stavu

Telo získava energiu z potravy prostredníctvom procesu trávenia. Jedlo sa rozkladá na glukózu (alebo cukor), ktorá prechádza do krvného obehu. Potom sa glukóza presunie do svalových, tukových a pečeňových buniek pomocou hormónu inzulínu, ktorý produkuje pankreas. Ak však máte cukrovku, vaše telo buď neprodukuje dostatok inzulínu, alebo naň nereaguje správne, čo vedie k vysokým hladinám cukru v krvi.

 

Nekontrolované hladiny cukru v krvi môžu spôsobiť vážne komplikácie, ak sa neliečia, vrátane slepoty, srdcového infarktu, mŕtvice, zlyhania obličiek, amputácií a poškodenia nervov.

 

Existujú dva hlavné typy cukrovky

Diabetes typu I: Zvyčajne sa diagnostikuje v detstve, typ I je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém tela napáda bunky produkujúce inzulín. Symptómy sa zvyčajne objavia náhle a liečba zahŕňa denné injekcie inzulínu.

 

Diabetes typu II: Tento typ predstavuje 90 – 95 % všetkých prípadov cukrovky a je zvyčajne diagnostikovaný v dospelosti. Medzi hlavné rizikové faktory patrí rodinná anamnéza, vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol a nadváha a sedavé zamestnanie.

 

Keďže príznaky môžu byť mierne, mnohí ľudia nevedia, že majú cukrovku, a preto je dôležité, aby sa pravidelne testovali, najmä po 45. roku života. Testovanie môže odhaliť aj prediabetes, kde je hladina cukru v krvi vysoká. S včasnou detekciou a liečbou je oveľa jednoduchšie zastaviť progresiu ochorenia, kontrolovať svoje príznaky a predchádzať komplikáciám. Liečba často zahŕňa pravidelné monitorovanie hladiny cukru v krvi a lieky na kontrolu hladiny cukru v krvi, ako aj diétu a cvičenie.

 

Prirodzený prístup, ktorý funguje

Dobrou správou je, že určité typy cukrovky veľmi dobre reagujú na akupunktúru spolu s ďalšími možnosťami holistickej zdravotnej starostlivosti a zmenami životného štýlu – niekedy dokonca robia lieky zbytočnými.

 

Akupunktúra a TCM vám môžu pomôcť na ceste k zdravšiemu životnému štýlu. Keďže cukrovka má vplyv na každú časť vášho tela, má zmysel vyskúšať terapiu, ktorá má holistický, čiže celotelový prístup k zdraviu.

 

Podľa TČM je Qi (vyslovuje sa „chee“) vitálna energia, ktorá oživuje telo a chráni ho pred chorobami. Qi prúdi dráhami nazývanými meridiány a poskytuje výživu všetkým telesným orgánom a žľazám. Keď dôjde k nerovnováhe alebo zablokovaniu toku Qi, môžu sa objaviť príznaky spojené s cukrovkou.

 

Podľa TCM je diabetes známy ako „Xiao Ke“ alebo „ochorenie chradnutia a smädu“, spôsobené nerovnováhou Qi a Yin. To produkuje teplo, ktoré odvádza a spotrebúva telesné tekutiny. Preto sa objavujú príznaky súvisiace s teplom – nadmerný smäd, podráždenosť, svrbenie kože, sucho v ústach a červené, opuchnuté ďasná.

 

Počas liečby sa do špecifických akupunktúrnych bodov pozdĺž meridiánových dráh vpichujú jemné, sterilné ihly, aby sa obnovil tok Qi a vyživoval jin. To môže v konečnom dôsledku zmierniť príznaky, zlepšiť funkciu pankreasu a kontrolovať hladinu cukru v krvi. Váš akupunkturista bude tiež pracovať na vyriešení iných nerovnováh alebo obáv, ktoré môžu komplikovať váš stav, a môže vám pomôcť s bežnými príznakmi, ako je bolesť.

 

Okrem akupunktúrnej starostlivosti môže váš lekár ponúknuť odporúčania na zmeny stravovania, cvičebné plány a bylinné prípravky.

 

Akupunktúra a TCM riešia individuálne potreby každého pacienta pri odstraňovaní symptómov a potenciálne znižujú potrebu liekov. Najlepším prístupom ku kontrole cukrovky je spolupracovať s tímom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí dokážu riešiť mnohé aspekty cukrovky. Zahrnutie akupunkturistu do vášho tímu – a spolupráca pri zvládaní cukrovky – môže mať trvalé výhody a pomôcť vám žiť zdravý a aktívny život.

 

Príznaky cukrovky typu II zahŕňajú:

  • Zvýšený smäd
  • Zvýšené močenie
  • Zvýšená chuť do jedla
  • Únava
  • Rozmazané videnie
  • Pomaly sa hojace infekcie
  • Impotencia u mužov

Syndróm karpálneho tunela

Trápi vás mravčenie v ruke alebo prstoch? Bolesť, ktorá vyžaruje zo zápästia do ramena? Možno dokonca ťažkosti s držaním malých predmetov? Ak áno, môžete trpieť syndrómom karpálneho tunela (SKT), nepríjemným a niekedy invalidizujúcim stavom, ktorý postihuje až päť miliónov Američanov.

 

Dobrou správou je, že zmeny životného štýlu môžu zmierniť príznaky a existuje veľa spôsobov liečby, ktoré vám pomôžu. Akupunktúra a tradičná čínska medicína (TCM) môžu účinne liečiť SKT bez vedľajších účinkov alebo škodlivých liekov.

 

čo je SKT?

Karpálny tunel je úzky priechod v zápästí, ktorý chráni stredný nerv, ktorý inervuje ruku, ako aj šľachy, ktoré ovládajú prsty. Tento nerv riadi pocity a pohyby svalov v ruke. Ak sa karpálny tunel zúži opuchom alebo poranením, nerv sa stlačí a narazí. To môže spôsobiť necitlivosť, bolesť a silnú slabosť v rukách.

 

Existuje niekoľko príčin SKT, ale hlavným vinníkom je opakovaná flexia a extenzia šliach na rukách a zápästiach, najmä ak sa vykonáva po dlhú dobu, čo vedie k opakovanému stresu. Diabetická neuropatia môže tiež prispieť ku karpálnemu tunelu.

 

Symptómy zvyčajne začínajú tupou bolesťou zápästia, ktorá sa postupne zhoršuje. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať:

 

  • Strata citu v prstoch
  • Necitlivosť, brnenie alebo pocity pálenia v prstoch alebo ruke
  • Bolesť siahajúca od zápästia nahor po rameno alebo nadol do dlane alebo prstov
  • Slabosť v rukách a ťažkosti s držaním predmetov

Ako môže akupunktúra pomôcť?

Liečba SKT je zvyčajne založená na tom, aké závažné sú symptómy, a môže zahŕňať imobilizáciu zápästia a ruky, použitie protizápalových liekov alebo kortikosteroidov na zníženie opuchu a chirurgický zákrok v závažných prípadoch. Akupunktúra a TCM môžu byť bezpečne použité v spojení so západnými liečbami na zmiernenie symptómov SKT.

 

Štúdie naznačujú, že akupunktúra môže znížiť opuch mäkkých tkanív a stimulovať produkciu kortizolu, hormónu, ktorý znižuje zápal. Keďže SKT je spôsobený opuchom mäkkého tkaniva, ktorý vedie k zápalu karpálneho tunela, akupunktúra môže byť účinná pri liečbe SKT. Okrem zlepšenia vášho SKT môže liečba zlepšiť aj ďalšie príznaky často spojené s týmto stavom, ako sú bolesti hlavy, bolesti krku a stuhnutosť ramien. Ešte dôležitejšie je, že akupunktúra a TCM môžu pomôcť zmierniť emocionálny stres života s týmto bolestivým stavom.

 

Náš terapeut vytvorí jedinečný, personalizovaný liečebný plán určený na riešenie nerovnováhy vášho tela. Počas liečby bude sa konať stimulacia akupunktúrnych bodov pozdĺž meridiánov, aby podporili a posilnili vaše telo a odstránili bolesť.

 

Náš terapeut môže tiež odporučiť bylinné prípravky, vitamínové doplnky, masáže a strečing ako súčasť vašej liečby.

 

Akupunktúra a TCM ponúkajú bezpečný, bezbolestný a prirodzený spôsob liečby syndrómu karpálneho tunela. S náležitou starostlivosťou sa môžete zotaviť z SKT. Keď budete pokračovať v liečbe, môžete dokonca zistiť, že vaše celkové zdravie a pohoda sa zlepšujú spolu s vašimi príznakmi.

 

Starostlivosť o seba pre život bez bolesti

Aktívna účasť na vašej liečbe je kľúčová. Zvážte tieto techniky starostlivosti o seba:

 

  • Počas dňa si robte veľa prestávok, najmä ak vykonávate opakujúce sa úlohy.
  • Vyskúšajte jogu, aby ste zvýšili svoju flexibilitu a silu.
  • Nezabudnite si počas dňa jemne natiahnuť ruky, paže a ramená.
  • Ak pracujete na počítači, poraďte sa s odborníkom na ergonómiu, aby ste sa uistili, že je vaša pracovná stanica správne nastavená.
  • Opýtajte sa svojho lekára na doplnky, ako sú B2, B6 a Omega-3 mastné kyseliny na zníženie necitlivosti a zápalu.

Úzkosť

Zmiernite svoju úzkosť zvnútra von.

Vedeli ste, že akupunktúra a tradičná čínska medicína môžu znížiť stres obnovením prirodzenej hormonálnej rovnováhy vášho tela? Ide o bezpečné, časom overené prístupy k liečeniu, ktoré vynechávajú syntetické lieky s potenciálnymi škodlivými vedľajšími účinkami.

Je to prírodná liečba

Tradičná čínska medicína využíva úplne prirodzené liečebné metódy, ktoré využívajú starodávne bylinné lieky a vrodené liečebné procesy vášho tela namiesto syntetických liekov. Pomáhame vám vrátiť sa k optimálnemu zdraviu bez liekov alebo škodlivých vedľajších účinkov.

Získajte prístup k prirodzeným liečebným procesom vášho tela

Akupunktúra pôsobí ako fyzikálna terapia pre nervový systém. Drobné ihličky precvičujú nervový systém a mozog, vyrovnávajú hladiny kortizolu a upravujú nervový systém tak, aby uvoľňoval kortizol iba v skutočných scenároch „útek alebo boj“, a nie udržiavanie chronicky vysokých hladín kortizolu, ktoré sa vyskytujú u pacientov s úzkosťou a stresom.

Riešte hlavné príčiny vášho stresu

Akupunktúra aj tradičná čínska medicína riešia hlavnú príčinu (príčiny) vášho stresu, a nie len maskovanie príznakov. Na našej akupunktúrnej klinike v Šamorine vyvíjame liečebné plány, ktoré sú jedinečné pre každého pacienta, pretože každý jednotlivec má jedinečné telo, zdravotnú anamnézu a hlavnú príčinu (príčiny) za jeho úzkosťou.

Vysoký krvný tlak (Hypertenzia)

Pomoc pri vysokom krvnom tlaku pomocou akupunktúry

 

Predstavme si obehový systém ako vodovod. Srdce je vodná pumpa a žily a tepny sú potrubia. Stav hypertenzie opisuje systém, v ktorom musí pumpa pracovať tvrdšie a rýchlejšie, ako by mala. Stáva sa to z dvoch dôvodov - jeden, pretože potrubia sú upchaté a pricviknuté a čerpadlo musí tlačiť silnejšie a rýchlejšie, aby dostalo rovnaké množstvo kvapaliny cez kanály, a/alebo, dva, pretože sieť potrubí sa rozšírila, pokrýva väčšiu plochu a čerpadlo musí tlačiť viac kvapaliny ďalej. Často, zatiaľ čo tento druh problému narastá a stáva sa vážnejším v rámci vodovodného systému, neexistujú žiadne známky, kým sa niečo konečne nepokazí a z potrubia začne praskať netesnosť. Bohužiaľ, to isté platí aj o ľudskom tele. Človek často nepociťuje žiadne príznaky vysokého krvného tlaku (hypertenzia), kým sa tento stav nezistí meraním lekára alebo kým už nedošlo k poškodeniu obehových orgánov.

 

Krvné cievy, podobne ako potrubia, sa upchávajú nahromadeným odpadom, ktorý sa drží na vnútorných stenách a zmenšuje obvod trubíc. Cievy sa môžu tiež stiahnuť a spazmovať v dôsledku nadmernej aktivity zväzkov nervov, ktoré ich obklopujú. Toto opakujúce sa, v niektorých prípadoch neustále napínanie nervov je často spôsobené stresom a úzkosťou a spôsobuje, že steny ciev strácajú svoju pružnosť a sú stuhnuté. Zdravá žila alebo tepna má určitú elasticitu, ktorá jej umožňuje reagovať na zmeny tlaku, ktoré sa prirodzene vyskytujú, keď cvičíme alebo sme stimulovaní určitými situáciami alebo emóciami, ktoré spôsobujú zvýšenie krvného tlaku. Tepna stuhnutá tukovými a zvápenatenými nánosmi alebo chronicky stiahnutá nervovým vypätím neznesie veľmi dobre zvýšenie tlaku.

 

Keď sa celková telesná hmotnosť zvýši v dôsledku priberania na váhe, zvládnutie množstva a typov tukov a cholesterolu v našej strave, znižovanie stresu a primerané cvičenie pomôžu vytvoriť systém, v ktorom srdce nie je preťažené a čisté a pružné cievy môžu správne vykonávať svoju prácu.

 

Existuje však veľa prípadov, v ktorých telo potrebuje dodatočnú pomoc na dosiahnutie a udržanie zdravých hladín krvného tlaku – samotná diéta a cvičenie to nemusia splniť. V západnej medicíne liečba hypertenzie zvyčajne zahŕňa lieky na predpis: diuretiká, ACE inhibítory alebo beta-blokátory. Tieto lieky spôsobujú rôzne chemické účinky na zmenu sily zahrievania srdca alebo zabránenie zvýšeniu krvného tlaku potlačením enzýmov alebo hormónov, ktoré kontrolujú tieto funkcie. V prípade diuretík jednoducho znižujú celkové množstvo tekutiny prechádzajúcej cievou. Žiadny z týchto farmakologických prostriedkov v skutočnosti neovplyvňuje zdroje problému, či už povlak vytvorený v tepnách, alebo zúženie nervov okolo tepien. A mnoho liekov na vysoký krvný tlak má nepriaznivé vedľajšie účinky.

 

Akupunktúra a tradičná čínska medicína môžu byť účinnou alternatívnou metódou na liečbu zdroja tohto stavu, či už samostatne, v kombinácii so zmenami životného štýlu alebo ako doplnok k liekom na predpis. Akupunktúra pôsobí na parasympatický nervový systém, súčasne stimuluje a uvoľňuje zväzky nervov, ktoré obklopujú tepny. To pomáha otvárať blokády a vytvárať väčšiu flexibilitu v sieti krvných ciev. Rovnakým spôsobom akupunktúra funguje na činnosti srdcových chlopní, takže môžu vykonávať svoju prácu kontrahovania a relaxácie s menším tlakom a námahou. Liečba môže byť tiež prispôsobená pre každého pacienta, aby pomohla zmierniť stres v mysli a tele, zlepšila spánok a uvoľnila prebytočné teplo alebo „oheň“ z tela.

 

TČM sa snaží liečiť celého človeka a predchádzať chorobe skôr, ako vznikne. Odporúča sa, aby každý hľadal pravidelnú udržiavaciu liečbu, aby sa predišlo tomu, aby sa stavy, ako je hypertenzia, vymkli kontrole. Aj keď vysoký krvný tlak možno kontrolovať rôznymi spôsobmi, pretože je možným indikátorom vážnejšieho srdcového ochorenia, nikdy by sa nemal ignorovať.

Bolesti hlavy

Ak trpíte bolesťami hlavy, nie ste sami. Viac ako 50 miliónov z nás niekedy v živote zažije nejakú formu silnej bolesti hlavy. Či už pociťujete menšie bolesti hlavy alebo silné migrény, bolesti hlavy vám môžu odobrať cenný čas z vášho dňa a vášho života a nechať vás hľadať úľavu.

 

Jedným zo spôsobov, ako hľadať úľavu, je siahnuť po drogách a iných liekoch. Z krátkodobého hľadiska je to v poriadku a môže vám to pomôcť rýchlo sa zbaviť bolesti. Bohužiaľ, bežné lieky proti bolesti hlavy neriešia hlavnú príčinu (príčiny) a pri dlhodobom používaní môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky.

 

Akupunktúra a tradičná čínska medicína (TCM) ponúkajú bezpečný a účinný prístup k úľave od bolesti hlavy bez spôsobovania škodlivých vedľajších účinkov a zahŕňajú komplexný diagnostický protokol, ktorý môže pomôcť vášmu akupunkturistovi pochopiť a riešiť hlavnú príčinu (príčiny)vašich bolestí hlavy.

 

Pochopenie typov bolesti hlavy.

V teórii TČM existuje veľa faktorov, ktoré môžu hrať kľúčovú úlohu v základnej príčine (príčinách) bolesti hlavy.

Patrí medzi ne telesná konštitúcia, emocionálne zdravie, nadmerná práca,spoločenské a pohybové aktivity, nevhodná strava, fyzické traumy a hormóny. Bolesti hlavy možno diagnostikovať aj podľa špecifických symptómov, času výskytu, miesta na tele, typu bolesti, spúšťačov a liekov, ktoré poskytujú úľavu.

 

Prirodzená cesta k úľave.

Akupunktúra a TČM majú holistický alebo celotelový prístup k zdraviu. Váš terapeut urobí podrobnú zdravotnú anamnézu a vykoná fyzické vyšetrenie, aby zistil, ako a prečo je vitálna energia vášho tela alebo Qi v nerovnováhe, a identifikuje, aký typ bolesti hlavy zažívate. Pokúsi sa tiež určiť, aké hlavné príčiny prispievajú k celkovému problému. Identifikáciou a liečbou základnej príčiny (príčin), nielen symptómov, môže aplikovať najúčinnejšiu starostlivosť.

 

Čo tým myslíš, že moja Qi nie je v rovnováhe?

Dôležitou súčasťou akupunktúry a TČM je koncept Qi. Qi (vyslovuje sa „chee“)

je vitálna energia, ktorá oživuje telo a chráni ho pred chorobami.

Preteká dráhami nazývanými meridiány a poskytuje výživu

na všetky telesné orgány. Keď dôjde k nerovnováhe alebo zablokovaniu toku Qi, môžu to viesť k fyzickým symptómom. Stagnácia Qi môže byť príčinou vašich bolestí hlavy.

 

Počas liečby, aby sa obnovila rovnováha a tok Qi, budú na určitých miestach pozdĺž meridiánových dráh stimulované akupunkturne body. Na základe vašich jedinečných symptómov sa váš akupunkturista rozhodne sústrediť na akupunktúrne body súvisiace s konkrétnymi orgánmi. Potom môžu byť predpísané rôzne techniky starostlivosti o seba urýchliť proces uzdravenia.

 

Je dôležité si uvedomiť, že akupunktúra nie je „rýchle riešenie“. Zmeny sa môžu vyskytnúť rýchlo alebo počas dlhšieho časového obdobia, v závislosti od vašej celkovej konštitúcie a zdravia. Je tiež dôležité dôsledne dodržiavať odporúčania starostlivosti, ktoré vám navrhol váš akupunkturista. Či už je to jedna návšteva na riešenie akútneho problému alebo niekoľko návštev na riešenie chronického problému, váš akupunkturista vytvorí liečebný protokol čo maximalizuje váš liečebný potenciál.

 

Nižšie je uvedených niekoľko spôsobov, ako sa môžete podieľať na svojom vlastnom uzdravení, a to jednoduchými zmenami životného štýlu, ktoré môžu pomôcť upokojiť – alebo dokonca zabrániť – bolesti hlavy.

 

Sledujte tieto spúšťače: Pokúste sa sledovať, kedy začínajú vaše bolesti hlavy. Pre ľudí trpiacich migrénou môže byť obzvlášť užitočné viesť si denník symptómov a možných príčin. Spúšťače môžu zahŕňať čokoľvek od jedenia čokolády až po úzkosť alebo vdychovanie špecifických pachov. Presné určenie týchto spúšťačov - a ak je to možné, vyhnúť sa im - by mohlo pomôcť.

Úľava od stresu: Stres veľmi zaťažuje telo a môže prispieť k mnohým typom zdravotných problémov vrátane bolestí hlavy. Porozprávajte sa so svojím terapeutom o zdravých spôsoboch zvládať stres, ako je meditácia alebo dýchacie techniky.

Cvičenie: Fyzická aktivita je dôležitou súčasťou každého zdravého životného štýlu a je skvelým prostriedkom proti stresu. Váš akupunkturista vám môže odporučiť typy cvičení, ktoré vám môžu najlepšie vyhovovať.

Zdravé návyky: Menšie zmeny môžu mať veľký vplyv na celkové zdravie a vitalitu. Snažte sa jesť zdravé, organické potraviny a dbajte na dostatok spánku každý deň.

Prirodzene, akupunktúrna starostlivosť je mimoriadne účinná pri znižovaní frekvencie a závažnosti mnohých typov bolestivých stavov, vrátane bolesti hlavy. Spoluprácou so svojím akupunkturistom a prijatím niekoľkých jednoduchých zmien životného štýlu budete na ceste k zdravšiemu, šťastnejšiemu a bezbolestnému životu.

IBS (Syndróm dráždivého čreva)

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je komplexná porucha, pri ktorej črevá strácajú schopnosť efektívne presúvať svoj obsah. Hlavnými príznakmi IBS sú bolesť brucha, nadúvanie, hnačka a/alebo zápcha. Menej časté príznaky môžu zahŕňať bolesti hlavy, únavu, depresiu a úzkosť. Príznaky môžu byť vyvolané stresom, stravou, emocionálnymi faktormi, hladinami hormónov a liekmi.

 

TČM a IBS

Akupunktúra a čínska medicína môžu ponúknuť bezpečný, účinný, prirodzený a bezbolestný spôsob riešenia IBS. Tento holistický systém zdravotnej starostlivosti sa na telo pozerá inak ako západná medicína. Podľa čínskej medicíny je telo ako záhrada, ktorú treba pestovať a udržiavať, aby rástla a zostala zdravá. Dobré zdravie nastane, keď sú všetky orgány a meridiánové systémy v rovnováhe a spolupracujú.

 

Ako rastie vaša záhrada?

Podľa čínskych lekárskych teórií existuje niekoľko možných príčin IBS.

 

Jedným z nich je nerovnováha sleziny. Slezina je orgán zodpovedný za trávenie a asimiláciu potravín a tekutín. Jednou z hlavných funkcií sleziny je pomáhať pri produkcii Qi sleziny. Qi sleziny je energia, ktorá poskytuje silu a výživu celému telu.

 

Ďalšou funkciou sleziny je produkovať krv z potravy, ktorú rozkladá, a premieňať ju na energiu využiteľnú na napájanie vášho tela. Ak sa o vašu slezinu nebude správne starať, energetická hladina tela nebude podporovaná a môže dôjsť k ochoreniu.

 

Slezina je ľahko postihnuteľná a oslabená zlými stravovacími návykmi a diétou, antibiotikami, nadmernými starosťami alebo slabou konštitúciou. Keď oslabená slezina nedokáže efektívne metabolizovať alebo spracovať potravu, v tele sa objaví „vlhkosť“. Vlhkosť nastáva, keď hnijúce, nestrávené jedlo sedí v čreve, čo spôsobuje rôzne príznaky. Ak vám vlhkosť „stúpne“ do hlavy, môžete pociťovať bolesti hlavy, pocit „hmly“ a neschopnosť sústrediť sa. V priebehu času môže vlhkosť viesť k nadúvaniu, plnosti a riedkej stolici.

 

Ďalším možným scenárom je nerovnováha v pečeni. Podľa čínskej medicíny je pečeň spojená s emocionálnym zdravím. Stres a hnev priamo ovplyvňujú funkciu vašej pečene. Alkohol, drogy a lieky alebo zlá strava ešte viac zhoršujú jeho funkciu. Keď sa to stane, vaša pečeňová energia pretečie, v prenesenom zmysle, a zaútočí na slezinu. Ak je vaša slezina už oslabená, dá sa ľahko prekonať. Výsledkom môže byť stresom vyvolaný IBS.

 

Ak je vaša pečeň ohrozená, môžete pociťovať striedanie hnačky a zápchy, ako aj nadúvanie, plynatosť, bolesti hlavy a tupú bolesť. V tomto prípade môže byť koreňom problému vaša pečeň a sekundárnym problémom vaša slezina.

 

Nerovnováha Yang obličiek môže tiež spôsobiť symptómy IBS. obličky Jang je energia, ktorá poskytuje teplo pre vaše telo. Táto energia zahreje vašu slezinu, aby pomohla pri trávení a rozklade potravy. Ak sú vaše obličkové energie ohrozené, môžete pociťovať rannú hnačku a možno aj inkontinenciu močového mechúra, studené končatiny, slabé kolená a boľavý chrbát.

 

Akupunktúra a čínska medicína môžu vytvoriť jasný obraz koreňovej nerovnováhy, ktorá vedie k symptómom IBS. Keď sa stretnete so svojím lekárom, on alebo ona určí, ktoré orgány a systémy meridiánov prispievajú k vášmu IBS. Môžu tiež navrhnúť doplnkové terapie, ako sú bylinky, zmeny stravovania, dýchacie techniky a cvičenia, aby sa maximalizovalo vaše uzdravenie.

 

Akupunktúra a čínska medicína môžu poskytnúť bezpečný, prirodzený, bez liekov a účinný spôsob riešenia IBS.

Nespavosť

Nespavosť môže ovplyvniť vaše celkové zdravie.

Nespavosť je bežný stav, ktorý zahŕňa ťažkosti so zaspávaním alebo s udržaním spánku. Každý raz za čas zažije bezsennú noc, no problémy so spánkom, ktoré pretrvávajú od niekoľkých nocí až po niekoľko týždňov, naznačujú akútnu nespavosť, zatiaľ čo ťažkosti so spánkom aspoň niekoľko nocí v týždni v priebehu mesiacov by sa klasifikovali ako chronická nespavosť. Nedostatok spánku spôsobuje fyzické a duševné utrpenie, ktoré môže vážne ovplyvniť každodenné fungovanie a náladu. Aj keď existuje veľa druhov liekov, ktoré pomáhajú so spánkom, sú určené len na krátkodobé užívanie a môžu spôsobiť negatívne vedľajšie účinky. Akupunktúra sa ukázala ako účinná pre ľudí, ktorí bojujú s nespavosťou, bez vedľajších účinkov.

 

Lieky na predpis pôsobia na receptory v mozgu, aby navodili spánok. Obidva tieto lieky sa však metabolizujú v pečeni, a preto sú kontraindikované pre každého, kto má poškodenú pečeň. Podľa TCM veľa sťažností súvisiacich so spánkom súvisí so zdravím pečene 气(Qì). Lieky, ktoré ešte viac vyčerpávajú schopnosť pečene vykonávať svoju prácu, nie sú myslené ako dlhodobé lieky na nespavosť. Jedna štúdia spánkového laboratória ukázala, že objektívne merané polysomnografiou sa kvalita spánku zlepšila u pacientov liečených akupunktúrou.

 

Príznaky nespavosti

 

Nástup nespavosti sa týka skúsenosti s problémami so zaspávaním, zatiaľ čo udržiavacia nespavosť znamená prebúdzanie sa počas noci a neschopnosť zaspať. Niektoré z príznakov nespavosti a iných problémov so spánkom jasne súvisia so skutočným spánkovým správaním. Iné postihujú zdanlivo nesúvisiace časti tela. Pretrvávajúci nedostatok spánku ovplyvňuje zdravie celého tela, ale aj mysle a ducha. Nespavosť môže spôsobiť nasledujúce príznaky a symptómy:

 

  • Ťažkosti so zaspávaním
  • Ťažkosti udržať spánok
  • Nadmerné snívanie, nočné mory
  • Nepokojný spánok, časté prebúdzanie so štartom
  • Ťažkosti pri návrate k spánku
  • Polovičný spánok“ alebo plytký spánok
  • Denná ospalosť
  • Závraty
  • Slabá pamäť
  • Sucho v ústach alebo horká chuť v ústach
  • Palpitácie
  • Ťažký pocit na hrudi
  • Pocity horúčky na dlaniach, chodidlách a hrudníku
  • Pleť je bledá a bez života
  • Červená/červená pleť
  • Podráždenosť
  • Zlá chuť do jedla, strata chuti
  • Zápcha
  • Bolesť hlavy
  • Krvavé oči
  • Tinnitus
  • Bolesť chrbta
  • Bolesť kolena

Mnoho ľudí trpiacich nespavosťou uvádza pocity depresie a/alebo úzkosti. Problémy so spánkom môžu mať vplyv aj na hmotnosť, pričom u niektorých spôsobujú priberanie a u iných chudnutie. Akupunkturisti pozorne sledujú celý rad somatických a psychologických symptómov, ktoré sa prejavujú, predtým, než dospejú k záveru o tom, čo spôsobuje ťažkosti so spánkom.

 

Ako lepšie spať s akupunktúrou a TČM

 

 

Akupunktúrna liečba môže pomôcť obnoviť pokojný spánok.

TČM lieči symptómy holisticky a spoločne. Záznamy o nespavosti ako trápení, ktoré sa má liečiť akupunktúrou a bylinkami, siahajú viac ako 2000 rokov do minulosti. Kvalifikovaný akupunkturista sa pozrie na celkový obraz symptómov, návykov, životného štýlu a základnej konštitúcie človeka a potom vytvorí jedinečný, personalizovaný liečebný plán na riešenie základných príčin problémov so spánkom. Poskytovatelia TCM používajú pozorovania pacientovho jazyka, bledosti kože a pulzu na diagnostiku toho, čo sa deje v orgánových systémoch tela, ktoré vytvárajú konkrétnu zbierku symptómov.

 

Teória TČM zahŕňa koncepty telesných procesov, ktoré súvisia s prvkami: oheň, vietor, vlhkosť a chlad. Qi, energia životnej sily, ktorá prúdi telom, nesie vitalitu, potrebuje podporu a výživu, inak sa môže vyčerpať. Energie Jin a Jang sa navzájom vyrovnávajú. TČM klasifikuje nespavosť podľa vzorcov symptómov, ktoré naznačujú, ktoré energie a prvky sú príliš bohaté alebo príliš vzácne.

 

3 hlavné príčiny nespavosti podľa TČM

 

Skúsenosti každého človeka so spánkom a vzor symptómov sú jedinečné. Váš praktik TČM vám položí veľa otázok o vašom rozvrhu, zvykoch a zdravej histórii, aby získal predstavu o vašej situácii. Pocity v celom tele sú kľúčom k tomu, čo sa deje s orgánovými systémami a ako ich priviesť späť do rovnováhy.

 

Nedostatok srdca a sleziny – často pozorovaný u starších ľudí, je ľahké zaspať, ale potom sny spôsobujú poruchy a po prebudení je ťažké znova zaspať. Počas dňa môžu pociťovať závraty, nízku energiu, roztržitosť, únavu. Bledá pleť a jazyk a slabý pulz sú indikátormi. V týchto prípadoch je slezina, ktorá pôsobí ako hlavný producent živín v tele, prepracovaná a nevyživuje srdce dostatočne. Na druhej strane, srdce, v ktorom sa normálne nachádza Shen (duch), ho nemôže obsiahnuť. Shen teda blúdi a spôsobuje zábudlivosť a nepokoj. V týchto prípadoch bude praktik TČM pracovať s akupunktúrnymi bodmi a bylinkami ktoré posilňujú slezinu a srdce a podporujú zvýšenie krvi bohatej na živiny a Qi.

Hyperaktivita ohňa v dôsledku nedostatku jinu – táto prezentácia zahŕňa ťažkosti so zaspávaním, pocit, že ste boli „celú noc hore“. Pacienti s týmto vzorcom môžu tiež pociťovať nočné potenie, pocity tepla na rukách, nohách a hrudníku, búšenie srdca, zvonenie v ušiach a sucho v ústach. V tomto prípade vyčerpanie obličiek ovplyvňuje výživu mozgu, čo spôsobuje príznaky v hlave a zmyslových orgánoch. Slabosť obličiek tiež vedie k zvýšeniu energie ohňa v srdci a pečeni. Metódy TČM sa používajú na ochladenie ohňa a posilnenie energie Yin.

Stagnácia čchi pečene premenená na oheň – ťažké zaspávanie, nadmerné snívanie, sprevádzané netrpezlivosťou a podráždenosťou, bolesť hlavy, červená tvár, zápcha, ťažký pocit na hrudi, časté vzdychanie, smäd. V niektorých prípadoch sa na stimuláciu pečeňovej čchi a zlepšenie kvality spánku použije metodu moxovania TČM.

Existuje mnoho ďalších typov nespavosti klasifikovaných teóriou a praxou tradičnej čínskej medicíny. Kvalifikovaný akupunkturista bude schopný diagnostikovať stav tak, aby zdravie celého tela a mysle bolo adekvátne riešené nielen na zahnanie bezsenných nocí, ale aj na posilnenie imunity a celkovej pohody.

 

TČM pre nespavosť a úzkosť

 

 

Nespavosť môže zhoršiť denné fungovanie.

U mnohých ľudí sú nespavosť a úzkosť jasne spojené, až sa zdá, že jedno spôsobuje druhé. Niekedy majú pacienti pocit, že celú noc prebúdzajú a trápia sa zajtrajškom a potom sa celý deň obávajú, že už nebudú môcť zaspať. Podľa konvenčného medicínskeho myslenia je úzkosť zo spánku v podstate problémom chémie mozgu. Ukázalo sa, že akupunktúra pozitívne ovplyvňuje sekréciu melatonínu v noci. Akupunktúrna liečba pôsobí na nervový systém, uľahčuje uvoľňovanie serotonínu, endorfínov a noradrenalínu, neurotransmiterov, ktoré prispievajú k relaxácii a pocitu pohody.

 

Nespavosť v tehotenstve

 

Približne 78 % žien pociťuje počas tehotenstva určitú nespavosť. Mnohé fyzické zmeny – hladiny hormónov, rastúce telo, bolesti, svrbenie kože, časté močenie – narúšajú spánok. Živé sny a skutočné obavy z príchodu dieťaťa môžu tiež zhoršiť spánok. Akupunktúra je bezpečný a účinný spôsob liečenia bolesti, hormonálnej rovnováhy a zlepšenia kvality spánku naraz. Jedna kontrolovaná štúdia ukázala, že ženy, ktoré dostávali akupunktúru, spali lepšie ako tie, ktoré sa pokúšali o zmeny správania bez akupunktúry.

 

Akupunktúra pre nespavosť a menopauzu

 

Problémy so spánkom sú bežnou sťažnosťou žien v strednom veku, ktoré prežívajú predmenopauzu alebo sú v menopauze. Nočné potenie alebo návaly tepla narúšajú spánok. Nedostatok jinu obličiek alebo pečene môže spôsobiť plytký spánok, náhle prebudenie medzi 3:00 – 4:00 spolu s dennou únavou a stratou pamäti. Ukázalo sa, že akupunktúra pomáha zlepšiť spánok, náladu a celkovú kvalitu života žien v menopauze.

 

 

Keď nespavosť pretrváva, vaše telo nie je schopné získať odpočinok a obnovu, ktorú potrebuje. Narušený spánok môže spôsobiť problémy so sústredením, zníženú energiu, nízku náladu a problémy s vykonávaním každodenných úloh. Keďže spánok posilňuje imunitný systém, nespavosť môže spôsobiť, že budete náchylní na mnohé ďalšie zdravotné problémy. Našťastie nemusíte pokračovať v boji s chronickou nespavosťou. TČM a akupunktúra ponúkajú prírodné prostriedky na spánok. Možno zistíte, že budete spať lepšie už po prvom sedení, aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou budete mať najväčší úžitok zo série procedúr. V TAO Centrum Zdravia a Prevencie v Šamoríne sme pripravení pomôcť vám dobre sa vyspať.

Menopauza

Menopauza

 

Väčšina žien začína pociťovať predmenopauzálne symptómy vo veku 40 rokov.

Menopauza je prirodzený fyziologický prechod, ktorý označuje zastavenie ovulácie a menštruácie. Okrem menštruácie, ktorá sa stáva menej pravidelnou, asi 80 % žien pociťuje aj návaly tepla, nočné potenie a iné nepríjemné príznaky menopauzy. Konvenčná medicína má tendenciu ponúkať ženám určitú úľavu pri menopauze prostredníctvom hormonálnej terapie menopauzy (MHT), ale tento prístup prináša riziko. Ukázalo sa, že hormonálna náhrada výrazne zvyšuje riziko rakoviny prsníka a nebezpečenstvo rastie s každým rokom, keď žena v menopauze pokračuje v užívaní hormonálnych náhrad. TCM a akupunktúra ponúkajú skutočnú úľavu od symptómov menopauzy bez akýchkoľvek týchto negatívnych vedľajších účinkov.

 

Čas, počas ktorého sa príznaky objavia, sa v skutočnosti nazýva predmenopauza a môže trvať od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Ženy vo všeobecnosti začínajú pociťovať predmenopauzálne symptómy vo veku 40 rokov, ale u niektorých žien môžu začať už vo veku 30 rokov alebo až po 50 rokoch. V priemere ženy strávia asi štyri roky postupnou zmenou. Hovorí sa, že menopauza nastala, keď žena prežila celých dvanásť mesiacov bez menštruácie. Počas predmenopauzy sú ženy konfrontované s mnohými zmenami, a to nielen v menštruačných cykloch, ale vo všetkých aspektoch ich života: fyzické, duševné a emocionálne.

 

Aké sú príznaky menopauzy?

 

Keď žena prechádza prechodom menopauzy, pravdepodobne zažije množstvo rôznych symptómov. Niektoré z nich sú napríklad prebúdzanie sa v noci zaliate potu, zatiaľ čo iné môžu byť veľmi jemné – napríklad problémy so zapamätaním si veci či mien. Skúsenosti každej ženy sú iné, ale väčšina žien si všimne aspoň niektoré z týchto predmenopauzálnych symptómov.

 

15 najčastejších príznakov menopauzy, ktoré možno zlepšiť liečbou akupunktúrou:

 

  • Nepravidelné menštruačné obdobia
  • Návaly horúčavy, návaly tepla, nočné potenie
  • Úzkosť, depresia, podráždenosť
  • Problémy so spánkom celú noc
  • Únava
  • Problémy s pamäťou, ťažkosti so sústredením
  • Priberanie, nízky metabolizmus, zhrubnutie okolo stredu
  • Voľnejšia pokožka, lámavé nechty
  • Bolesti hlavy
  • Vaginálna suchosť
  • Nízke libido
  • Pocity ako: mravčenie v ústach, svrbenie kože, elektrické šoky, brnenie nervov v rukách a nohách
  • Strata hustoty kostí
  • Inkontinencia močového mechúra
  • Bolesť kĺbov

Súčasná lekárska veda považuje tieto symptómy za hormonálnu nerovnováhu a snaží sa túto nerovnováhu napraviť. Hladiny estrogénu skutočne začínajú počas predmenopauzy kolísať a nepredvídateľne stúpajú a klesajú. Teória a prax TČM považujú tieto zmeny za spôsobené meniacou sa chémiou tela a tiež prirodzenými zmenami, ktoré sa vyskytujú v jemnejších energiách tela.

 

Nespavosť a nepokojný spánok sú tiež bežnými sťažnosťami žien pred menopauzou. Tento problém potom môže prispieť k celkovému pocitu únavy a zahmlenia. Stimulácia špecifických akupunktúrnych bodov môže pomôcť navodiť pokojnejší spánok, zatiaľ čo bylinné doplnky TČM, ktoré podporujú pečeň a obličky, vyrovnávajú endokrinný a nervový systém.

 

Ako akupunktura lieči menopauzu?

 

Nájsť rovnováhu a vitalitu prostredníctvom tohto prechodu.

 

Estrogén je podobný tomu, čo akupunkturisti nazývajú Jing Qi, základná energia, s ktorou sa rodíme. Ako starneme, naša zásoba tejto silnej energie časom klesá. K strate Jing Qi môže prispieť aj životný štýl, ktorý zahŕňa veľa stresu, dlhé hodiny strávené sedením alebo státím, nezdravé stravovanie a pitný režim. Ďalším faktorom, ktorý môže prispieť k menopauze, je nerovnováha energií Jin a Jang. Jin možno považovať za chladiaci systém tela. Keď sa tento chladiaci systém zníži, objavia sa príznaky tepla, ako je nočné potenie, nepokoj, návaly horúčavy, zmeny nálady, búšenie srdca a nespavosť. Pokles energie Yang môže tiež viesť k nerovnováhe. Jang predstavuje zahrievacie a metabolické funkcie tela. Keď je Yang nevyvážený, príznaky môžu zahŕňať zadržiavanie vody, studené ruky a nohy, priberanie na váhe, edémy, poruchy trávenia, hypertenziu alebo zvýšenú hladinu cholesterolu.

 

Akupunkturista vykoná dôkladné vyhodnotenie a kompletnú zdravotnú anamnézu a vypracuje jedinečný liečebný plán, ktorý bude riešiť individuálne obavy každého pacienta. Pri liečbe symptómov menopauzy musí akupunkturista najprv určiť, kde sa energia zmenila a ktoré orgánové systémy sa stali nevyváženými. Keď je toto známe, na nápravu nerovnováhy možno použiť rôzne prírodné terapie, ako je akupunktúra, bylinky, meditácia, Qi Gong a diéta. Akupunktúra a čínska medicína ponúkajú bezpečný, prirodzený, bez použitia liekov a účinný spôsob riešenia symptómov menopauzy.

 

Ženy, ktoré v mojej blízkosti vyhľadávajú akupunktúru na riešenie návalov horúčavy, nachádzajú úľavu od symptómov menopauzy už po troch ošetreniach, ale bolo potrebné absolvovať osem akupunktúrnych ošetrení pri menopauze aby dosiahnuť významné zníženie symptómov až na šesť mesiacov. Akupunktúra a jej príbuzné modality sú tiež účinné pri zmierňovaní predmenopauzálnych symptómov, ako sú úzkosť, podráždenosť, bolesti hlavy a ťažkosti so spánkom.

 

TČM používa všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, vrátane starostlivého zváženia kombinácií tradičných bylinných doplnkov, ktoré pomáhajú zmierniť nepohodlie a obnoviť harmóniu tela. Bolo klinicky preukázané, že niektoré bylinky pomáhajú zvyšovať hladinu estrogénu. Rôzne prejavy predmenopauzálnych symptómov si vyžadujú rôzne klasické bylinné prípravky. Dôsledné používanie tohto typu prírodného lieku na návaly horúčavy a iné príznaky menopauzy spolu s vhodnými úpravami stravy a životného štýlu môžu mať skutočný rozdiel v kvalite života počas tohto prechodu.

 

TČM a akupunktúra liečia príznaky menopauzy prirodzene

 

Život po menopauze môže byť novým dobrodružstvom.

TČM ponúka holistický prístup založený na celej osobe. Jedinečnú situáciu každej ženy možno zmierniť úpravami, ktoré ponúkajú úľavu od symptómov menopauzy. Pocity úzkosti a podráždenosti, sprevádzané nepokojným spánkom, môžu spôsobiť, že život bude neistý, ako keby sa základ, ktorý sme toľko rokov budovali, rúcal. Akupunkturista rozumie a pomáha pacientom riešiť tieto jemné, ale znepokojujúce predmenopauzálne symptómy produktívnym spôsobom. TČM povzbudzuje každého pacienta, aby prevzal zodpovednosť za svoj vlastný blahobyt, a dáva jej nástroje, pomocou ktorých môže presne to urobiť.

 

Ako pri všetkom v živote, a najmä pri hľadaní optimálneho zdravia, je kľúčový postoj. V TČM a v tradičnej čínskej kultúre sa menopauza často označuje ako „Druhá jar“. Dokonca aj v súčasnej kultúre ženy stále vykonávajú leví podiel starostlivosti o deti a domácich povinností v rámci rodiny. Teraz keď ma splnene povinnosti o vychove deti, môže svoju energiu nasmerovať na nové ciele. Všetky ženy, bez ohľadu na to, či strávili svoje predchádzajúce dospelé roky založením rodiny, alebo nie, môžu vnímať tento transformačný čas ako príležitosť zamerať sa na svoje vlastné ciele a túžby, uskutočniť svoje vlastné sny. Niekedy ženy s týmto časom emocionálne zápasia, cítia, že sa niečo končí, že ich ubúda. Ďaleko od toho! Druhá jar je čas zasadiť semená nových projektov, predstaviť si nové dobrodružstvá a jemne podporovať rast.

 

Najlepší čas na liečbu príznakov menopauzy je hneď, ako sa začnú objavovať, keď sú ešte mierne. V každom prípade aj  žena so stredne závažnými alebo závažnými predmenopauzálnymi symptómami môže pocítiť výhody akupunktúrnej liečby. Ak vy alebo niekto, koho poznáte, zažívate menopauzu, nájdite v svojej blízkosti akupunktúru, ktorá vám pomôže ľahko prejsť cestou predmenopauzy.

Bolesť

Akupunktúra je najlepší spôsob liečby bolesti bez negatívnych vedľajších účinkov. TČM sa používa už tisíce rokov nielen na zmiernenie bolesti, ale aj na aktívnu prácu na liečbe základnej príčiny bolesti.

Akupunktúra môže pomôcť zmierniť bolesť

Nikto nechce trpieť bolesťou, no napriek tomu je neoddeliteľnou súčasťou života. Bolesť je spôsob, akým telo oznamuje, že niečo nie je v poriadku. Z pohľadu medicínskych odborníkov je bolesť definovaná ako zmyslový zážitok spojený s poškodením tkanív. Intenzita sa môže značne líšiť a môže byť pociťovaná vo veľmi špecifickej oblasti alebo rozptýlenejším spôsobom.

 

Bolesť môže byť spôsobená zranením, chorobou alebo niečím ešte nepolapiteľnejším. Prekrytie bolesti liekmi je len dočasné a veľmi čiastočné riešenie. Voľne predajné lieky proti bolesti fungujú tak, že blokujú špecifické chemikálie, ktoré poškodené bunky uvoľňujú ako signály do mozgu. Môžu blokovať prenos signálov, ale nerobia nič, aby napravili to, čo spôsobuje bolesť. Môže to viesť k tomu, že sa niekto bude zraňovať alebo nedostatočne liečiť základné ochorenie. A lieky proti bolesti môžu spôsobiť mnoho vedľajších účinkov, ako je nevoľnosť, zápcha, neostré točenie hlavy. Postupom času si ľudia vybudujú toleranciu, takže musia užívať viac, aby dosiahli rovnaký účinok.

 

Ako akupunktúra lieči bolesť

 

TČM je komplexný multidisciplinárny prístup k liečeniu. Akupunktúrny terapeut používa rôzne spôsoby práce s individuálnymi symptómami a celkovým zdravotným stavom každého pacienta.

 

V pohľade TČM prúdi qi (vitálna energia) telom po dráhach nazývaných meridiány. Bolesť je zvyčajne znakom toho, že v tele je blokáda čchi.

 

Pri liečbe bolestivých stavov praktik TČM pracuje na niekoľkých úrovniach. Môže súčasne použiť body na poskytnutie okamžitej úľavy od bolesti a zároveň uvoľniť blokádu a dotknúť sa čohokoľvek, čo začalo blokádu spôsobovať. Personalizované bylinné formulácie môžu tiež riešiť hlbšiu časť problému a obnoviť základnú líniu dobrého zdravia.

 

TČM lieči celého človeka, nielen lokalizované fyzické symptómy. Bolesť môže mať svoj pôvod v nejakom šoku alebo emocionálnej traume, ktorou človek prešiel, alebo v dôsledku stravovacích návykov alebo vystavenia nejakej toxicite, či už chemickej alebo energetickej. Skúsený odborník bude klásť veľa otázok, kým sa neodhalia základné problémy.

 

Akupunktúra a TČM na zvládanie chronickej bolesti

 

Mnoho miliónov ľudí trpí chronickými bolestivými stavmi a nedokázali nájsť úľavu od starostlivosti, ktorú dostávajú, či už ide o silné lieky proti bolesti, ktoré majú vedľajšie účinky, alebo operácie, ktoré ich bolesť nevyriešili. Akupunktúra sa ukázala ako účinná metóda na zníženie chronickej bolesti.

 

Bolesti ramena, krku, päty, chrbta, artritídy a chronickej bolesti hlavy môžu byť liečené akupunktúrou s výraznými zlepšeniami preukázanými v priebehu času.

 

Akupunktúra a TČM na bolesť a depresiu

 

Bolesť a depresia často idú ruka v ruke. Bolesť môže pochádzať z traumatického zážitku, ktorý vytvára dvojité zaťaženie duševného a fyzického nepokoja. Dlhé obdobia intenzívneho stresu môžu priškrtiť tok qi cez meridiány, čo ďalej naruší komunikáciu medzi mysľou a telom. Autoimunitné poruchy ako fibromyalgia a lupus môžu spôsobiť chronickú bolesť. V každom prípade bolesť, ktorá je silná a dlhotrvajúca, môže spôsobiť, že sa človek cíti bezmocne a beznádejne. Ukázalo sa, že akupunktúra pomáha liečiť bolesť aj depresiu súčasne.

 

Akupunktúra na liečbu bolesti a symptómov rakoviny

 

Pacienti bojujúci s rakovinou často čelia bolesti z poškodenia tkaniva spôsobeného samotnou rakovinou a bolesti, ktorá je výsledkom rôznych typov liečby rakoviny. Viac ako polovica pacientov s rakovinou bojuje s výraznou bolesťou a mnohí z nich sú nedostatočne liečení. Lieky proti bolesti často nestačia na zmiernenie bolesti a majú vedľajšie účinky, ktoré ešte viac oslabujú osobu, ktorá s chorobou bojuje. Akupunktúra môže zmierniť bolesť a posilniť imunitný systém a zároveň pomôcť pri súvisiacich príznakoch, ako je nevoľnosť, neuropatia a zápcha.

 

20 typov bolesti liečených akupunktúrou a TČM

 

Akupunktúra môže poskytnúť úľavu od bolesti pri mnohých bolestivých stavoch, vrátane:

 

  • Bolesti hlavy môžu narušiť váš život
  • Akupunktúra lieči tenzné bolesti hlavy a migrény
  • Bolesti pohybového aparátu všetkého druhu
  • Športové zranenia
  • Podvrtnuté kĺby
  • Bolesť krku
  • Bolesť chrbta
  • Tenzné bolesti hlavy
  • migrény
  • Tenisový lakeť
  • Bolesť kolena
  • Artritída
  • Rakovina
  • Bolesti tela
  • Fibromyalgia
  • Bolesť žalúdka
  • Ochorenie pečene
  • Ochorenie pankreasu
  • Žlčníkové kamene
  • Obličkové kamene
  • Menštruačné bolesti
  • Endometrióza

Ak vy alebo niekto, koho máte radi, trpíte bolesťou, ihneď nám zavolajte a dohodnite si úvodnú konzultáciu. Existuje niečo, čo môžete urobiť, a to vyhľadať liečbu u vysokokvalifikovaného odborníka na TČM.

PMS

Predmenštruačný syndróm (PMS) je často vnímaný ako „problém“ alebo choroba, nie je. Namiesto toho je PMS rôznymi reakciami na bežnú udalosť v živote žien: menštruáciu. PMS sa zvyčajne vyskytuje mesačne, sprevádzaný špecifickými príznakmi a znakmi, ktoré sa môžu objaviť sedem až desať dní pred menštruáciou a potom zmiznú po nástupe menštruačného toku. Pre lepšie pochopenie PMS je dôležité pozrieť sa na celý obraz.

 

Hoci PMS je dôsledkom nevyvážených hormonálnych výkyvov, symptómy môžu zhoršiť aj iné faktory, ako je stres, nutrične nevhodná strava, nedostatok pohybu a spánku a hektický alebo sedavý životný štýl. Pretože väčšina žien vykazuje štyri až desať symptómov jeden až dva týždne pred menštruáciou, ich životy – od vzťahov s rodinou a priateľmi až po pracovnú produktivitu a schopnosť oceniť a mať radosť z vlastného tela – sa môžu zmenšiť.

 

Aby toho nebolo málo, ženy môžu byť vystavené zvýšenému riziku PMS, ak:

 

  • Majú viac ako 30 rokov
  • Prežívajú značné množstvo stresu
  • Ich stravovacie návyky sú zlé
  • Trpeli vedľajšími účinkami antikoncepčných piluliek
  • Majú problém udržať si stabilnú váhu
  • Nemajú dostatok pohybu
  • Mali tehotenstvo komplikované toxémiou
  • Majú deti (čím viac detí, tým závažnejšie príznaky)
  • Majú rodinnú anamnézu depresie

Čo robiť s PMS

 

Pri liečbe PMS západná medicína odporúča zmeny stravovania a životného štýlu spojené s liekmi, ktoré manipulujú s hladinami progesterónu a estrogénu (t. j. antikoncepčné tabletky), trankvilizérmi a/alebo antidepresívami (na nervozitu, úzkosť a depresiu), ktoré ovplyvňujú náladu a emócie. Hoci lieky na predpis môžu niekedy priniesť okamžitú úľavu, nanešťastie neriešia základnú príčinu PMS a môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré môžu napodobňovať symptómy PMS.

 

Prirodzený prístup

 

Akupunktúra môže riešiť symptómy PMS prirodzene, bez liekov, obnovením rovnováhy a harmónie, fyzicky aj emocionálne. V čínskej medicíne je hlavnou príčinou PMS zvyčajne nerovnováha alebo blokáda Qi (vyslovuje sa „chee“) alebo vitálnej energie a krvi v špecifických orgánových a meridiánových systémoch. Keď dôjde k nerovnováhe alebo zablokovaniu Qi a krvi, objavia sa symptómy a príznaky spojené s PMS.

 

Úlohou akupunkturistu je skúmať základné príčiny vedúce k symptómom PMS. Po dôkladnom diagnostickom vyhodnotení s cieľom určiť, ktoré orgány a systémy meridiánov nie sú v rovnováhe, liečia symptómy PMS podľa nerovnováhy a obáv každého jednotlivého pacienta.

 

Stimuláciou špecifických bodov na tele je akupunkturista schopný stimulovať a aktivovať pohyb Qi a krvi. Keď Qi a krv začnú voľne cestovať po tele, obnoví sa rovnováha a normálna funkcia a zmiernia sa príznaky PMS. Akupunktúra obnovuje hormonálnu rovnováhu a poskytuje hlbokú relaxáciu, ktorá pomáha znižovať stres, v konečnom dôsledku povzbudzuje a podporuje lepšie zdravie a pohodu tela aj mysle.

 

Praktizujúci môže tiež odporučiť zmeny životného štýlu, ako je konzumácia výživnej, organickej, celozrnnej stravy, pravidelné aeróbne cvičenie a primeraný spánok, teplé kúpele, doplnenie stravy vitamínmi a bylinkami a praktizovanie hlbokých relaxačných cvičení, ako je meditácia, dychové cvičenia alebo joga.

 

Či už trpíte príznakmi PMS príležitostne alebo mesačne, akupunktúra a čínska medicína môžu ponúknuť bezpečný, prirodzený a účinný prístup k zmierneniu týchto príznakov. Akupunktúra a čínska medicína môžu byť kľúčom k zdravšiemu, vyváženému životu bez PMS.

Prestať fajčiť

Gratulujem! Ak toto čítate, ste na dobrej ceste zbaviť sa tohto zlozvyku a stať sa nefajčiarom a zdravšími. Každý rok sa viac miliónov ľudí pokúša prestať fajčiť, no len polovici z nich sa to podarí. S pomocou akupunktúry máte väčšiu šancu na úspech!

 

Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že prestať fajčiť je tá najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre svoje zdravie. S užívaním tabaku sa spája viac ako 25 chorôb vrátane rakoviny pľúc, močového mechúra, úst, hrtana, hltana, pažeráka, pankreasu, obličiek, maternice a krčka maternice. Fajčenie tiež zvyšuje šance na rozvoj emfyzému a zvyšuje riziko mŕtvice o 30 percent.

 

Motivácií prestať je veľa, no nie je to nevyhnutne jednoduché. Dobrou správou je, že akupunktúra pomohla miliónom ľudí zbaviť sa fajčenia.

 

Ako môže pomôcť akupunktúra

Niektoré z najväčších kameňov úrazu, ako sa stať nefajčiarom, sú stres, úzkosť a depresia spojené s odvykaním. Našťastie je akupunktúrna liečba celkom úspešná pri upokojení a uvoľnení mysle, znížení úzkosti a zmiernení depresívnych pocitov. Na dosiahnutie tohto cieľa sa používajú špecifické akupunktúrne body v uchu a zápästí. Môžu byť zahrnuté ďalšie akupunktúrne body, ktoré pomáhajú potlačiť vašu chuť do jedla, stimulujú opravu a hojenie orgánových systémov a znižujú túžbu po jedle a nikotíne.

 

Viac ako len zbaviť sa zlozvyku

Použitie akupunktúry na odvykanie od fajčenia prináša obrovské výhody. Okrem starostlivosti o kamene úrazu, ktoré môžu spôsobiť obnovenie návyku, môže akupunktúra pomôcť obnoviť vaše telo do zdravého stavu rovnováhy a pohody. Ak ste pripravení stať sa nefajčiarom, akupunktúra vám môže poskytnúť podporu, ktorú potrebujete.

 

Tu je niekoľko tipov, ktoré vás prevedú starostlivosťou o akupunktúru:

 

  • Počas procesu pite veľa vody.
  • Jedzte vyvážené, zdravé jedlá s rôznymi druhmi zeleniny a ovocia.
  • Vyhnite sa cukru, ktorý môže spôsobiť ďalšiu chuť na cukor a nechcené priberanie.
  • Ovládajte svoje chute. V skutočnosti vyblednú v priebehu niekoľkých minút. Keď sa objavia chute, rozptýlite sa. Než sa nazdáte, túžba pominie.
  • Vydrhnite si pokožku suchou kefou, aby ste uľahčili proces čistenia a podporili krvný obeh. Denne sa kúpajte alebo sprchujte.
  • Vyhnite sa tráveniu času s inými fajčiarmi, aby ste boli menej v pokušení fajčiť.
  • Prejdite sa vonku a zhlboka sa nadýchnite. Pri výdychu jemne spojte zuby a vydýchnite so zvukom „sssssssss“. Tento zvuk stimuluje pľúca.

Bolesť ramena

 

Bolesť v ramene môže sťažiť vykonávanie najjednoduchších činností

Bolesť ramena, ktorá môže vzniknúť pri opakovaných pohyboch, športových zraneniach alebo pomalej degenerácii tkanív v priebehu času, je jedným z najbežnejších typov muskuloskeletálnej bolesti. Väčšina bolesti v ramene súvisí s mäkkými tkanivami kĺbov, predovšetkým so šľachami a svalmi rotátorovej manžety. Vo väčšine prípadov lekári odporúčajú lieky na zníženie bolesti a zápalu, úpravy normálnej aktivity a používajú prístup „počkajte a uvidíte“. Vážne stavy zmrznutého ramena (adhézna kapsulitída), roztrhnutá rotátorová manžeta alebo chronická tendonitída v ramene môžu byť invalidizujúce. To je dôvod, prečo je bolesť ramena jednou zo sťažností, ktoré sa najčastejšie odvolávajú na špecialistov na fyzikálnu terapiu.

 

Závažné prípady nárazu do ramena, bolesti kľúčnej kosti v dôsledku zlomenín alebo roztrhnutých šliach môžu vyžadovať operáciu. Akupunktúra a TČM ponúkajú vynikajúcu doplnkovú alebo alternatívnu formu liečby, ktorá môže znížiť bolesť a zápal a pomôcť obnoviť pohyblivosť boľavého ramena.

 

Čo spôsobuje bolesť ramena?

 

Rameno je v skutočnosti tvorené tromi kĺbmi: kde pažová kosť zapadá do malej jamky, kde sa kľúčna kosť stretáva s lopatkou a kde sa kľúčna kosť stretáva s hrudnou kosťou. Svaly a šľachy držia tieto kosti pohromade a umožňujú im široký rozsah pohybu. Problémy s ramenami môžu byť spôsobené opotrebovaním šliach alebo chrupaviek alebo zápalom malých búrz naplnených tekutinou, ktoré poskytujú odpruženie. Bežné príčiny bolesti ramena zahŕňajú:

 

  • Burzitída – zápal burzy
  • Tendonitída – zápal šliach rotátorovej manžety
  • Bicepsová tendonitída – zápal šliach nadlaktia
  • Roztrhnutá rotátorová manžeta – poškodenie šliach ramena v dôsledku zranenia alebo nadmerného používania
  • Labrálne trhliny – poškodenie chrupavky, ktorá podopiera guľový kĺb
  • Zmrznuté rameno (adhezívna kapsulitída) – extrémna stuhnutosť púzdra mäkkých tkanív, ktoré obklopujú ramenné kĺby
  • Vykĺbenie - keď sa horná kosť ramena vysunie z ramennej jamky v dôsledku zranenia
  • Oddelenie ramien – keď sú poškodené väzy, ktoré držia kľúčnu kosť a lopatku pohromade
  • Artritída/osteoartritída – strata chrupavky a synoviálnej tekutiny spôsobuje trenie kostí
  • Impingement – ​​keď sa opuchnuté mäkké tkanivá zovrú medzi kosťami
  • Zlomenie alebo zlomenina kľúčnej kosti (klavikuly)
  • Zovretý nerv v krku – spôsobuje vyžarujúcu bolesť krku a ramena
  • Napäté svaly – na hornej časti ramena (deltoidná bolesť), hornej časti chrbta (koštvorcová bolesť) alebo spájajúcej rameno s krkom (bolesť trapézu)

Zatiaľ čo niektoré typy bolesti ramena sú spôsobené náhlym poranením kostí alebo šliach, väčšina bolestí ramena sa prejavuje postupne v priebehu času v dôsledku degenerácie tkanív a opakovaných pohybov, najmä tých, kde ruka siaha nad hlavu. Ležanie na boku môže tiež vyvíjať dodatočný tlak na kĺby, čo spôsobuje bolesť ramien zo spánku.

 

5 typov operácií ramena

 

Najčastejšie sú pacienti s bolesťami ramena liečení liekmi proti bolesti a odkázaní na fyzioterapiu, pri ktorých cvičenia na rozvoj sily a flexibility pomáhajú rehabilitovať kĺby. V niektorých prípadoch však problémy s ramenami vyžadujú operáciu. Medzi najbežnejšie typy operácií ramena patria:

 

  • Debridement – ​​artroskopická operácia na odstránenie kostných výbežkov a jazvového tkaniva.
  • Reparácia labra – pri poškodení chrupavky v jamkovom kĺbe v dôsledku dislokácie sa pri tomto zákroku používa steh na ukotvenie chrupavky a napnutie šliach.
  • Oprava rotátorovej manžety – natrhnuté šľachy sa ku kostiam opäť pripevnia stehmi.
  • Oprava zlomeniny – ak je kľúčna kosť (klavikula) zlomená tak, že sa konce zlomeniny nedotýkajú, je potrebná operácia na ich opätovné vyrovnanie.
  • Náhrada ramena – najčastejšie používaná v prípadoch, keď artritída spôsobila stratu chrupavky. Kosť nadlaktia je nahradená kovovou alebo plastovou guľôčkou, ktorá zapadá do objímkového kĺbu.

 

Pohľad TČM na bolesť ramena

 

V teórii TČM zdravie závisí od voľného toku Qi (energie životnej sily) a krvi v tele. Bolesť je spôsobená b zámky, ktoré vytvárajú stagnáciu, keď Qi a krv uviaznu. Môže k tomu dôjsť v dôsledku zranenia, ale môže to byť spôsobené aj tým, čo nazývame vonkajšími patogénnymi faktormi, ako je vietor, chlad a vlhkosť. Keď sa chlad a vlhkosť nahromadia v oblasti ramien, bránia prietoku krvi a táto stagnácia krvi spôsobuje bolesť. V čínskej medicíne nazývame obštrukcie spôsobené týmito vonkajšími patogénmi „Bi syndrómy“. Bolesť kĺbov – niekedy označovaná ako artralgia – je jedným z primárnych symptómov Bi syndrómu. Podľa TČM by sa teda bolesť ramena považovala za symptóm širšieho problému. Zameriavame sa na hlbšie korene poruchy, namiesto toho, aby sme sa jednoducho snažili zbaviť bolesti.

 

Akupunkturista sa podrobne pozrie na celý obraz: ďalšie symptómy, ktoré môžu alebo nemusia spolu súvisieť, kvalitu a stupeň bolesti, špecifické obmedzenia pohybu, kedy je bolesť horšia a vďaka čomu sa cíti lepšie. Odborník TČM potom urobí diagnózu, ktorá presne určí kombináciu patogénnych faktorov, ktoré sú základom bolesti v ramene.

 

TČM diferenciácia bolesti ramena:

 

  • VIETOR-CHLAD – akútna bolesť ramena, ktorá sa môže pohybovať a zhoršovať sa v chladnom počasí.
  • CHLAD-VLHKO – rameno je ťažké a opuchnuté, horšie v daždivom počasí, pomáha vyhrievacia podložka
  • Vlhký hlien – ramenné svaly sú bolestivé a ťažké, ťažko sa pohybujú
  • Stagnácia Qi – pocit necitlivosti, rameno sa zhoršuje stresom a emóciami
  • Stagnácia krvi – chronická, bodavá bolesť, zhoršuje sa v noci

Čínske bylinky sú kľúčovou zložkou liečby bolesti ramien TCM. Špeciálne bylinky sa používajú na rozptýlenie vetra a chladu, čistenie vlhkosti a hlienu a podporujú cirkuláciu krvi a Qi.

 

Akupunktúra pre zmrazené rameno

 

V Číne máme pre mrazené rameno prezývku, ktorá sa prekladá ako „plece z 50. rokov“. Tento stav sa vyskytuje najčastejšie v strednom veku a častejšie u žien ako u mužov. Opakované pohyby počas mnohých rokov si nakoniec vyberajú daň na svaloch a šľachách ramena a mäkké tkanivá sa stávajú menej odolnými voči menším zraneniam.

 

Jedným z hlavných problémov zamrznutého ramena je to, že na zlepšenie stavu sa musia kĺby pohybovať spôsobmi, ktoré zvýšia flexibilitu. Bolesť však môže byť príliš intenzívna, čo vytvára strach z pohybu, ktorý situáciu len zhoršuje.

 

TČM má veľmi špecifické akupunktúrne techniky, ktoré sú navrhnuté tak, aby pomohli „rozmraziť“ zamrznuté rameno. Systematický prehľad kontrolovaných štúdií využívajúcich špecifický akupunktúrny bod (ST38) na riešenie adhéznej kapsulitídy na ramene zistil pozitívne výsledky v klinickej účinnosti na zmiernenie bolesti a obnovenie mobility. Počas akupunktúrneho sedenia, ktoré môže zahŕňať pridanie elektrostimulácie, sa bolesť pacienta zníži do takej miery, že odborník môže kĺb nasmerovať a manipulovať s ním inými technikami (akupresúra, terapeutická masáž Tuina alebo Gua Sha a jemné pasívne pohyby). V niektorých prípadoch môžeme pacienta požiadať, aby pri zavádzaní ihiel vykonával aktívne pohyby ramena. Táto technika sa nazýva akupunktúra pohybového štýlu  a v jednej kontrolovanej skúške sa ukázalo, že pomáha zlepšiť funkčnosť ramien. Tieto spôsoby používané v kombinácii môžu pomôcť rozložiť tkanivo jazvy a zvýšiť rozsah pohybu v ramenných kĺboch.

Stres

Stres je prirodzenou reakciou tela na rôzne požiadavky, ktoré naň kladieme. Príznaky stresu ovplyvňujú naše fyzické aj emocionálne zdravie. Riešenie negatívnych účinkov stresu môže mať hlboký vplyv na celkové zdravie a dlhovekosť. Akupunktúra a TČM poskytujú úľavu od stresu a riešia nespočetné množstvo ďalších problémov, ku ktorým môže stres prispieť.

 

Účinky každodenného stresu sa môžu časom nahromadiť.

Každý zažíva stres v rôznych podobách. Mierne stresy, ako je prechod cez premávku, dodržiavanie pracovných termínov a zvládanie problémov vo vzťahoch, sa objavujú denne. Tieto stresy sú zvyčajne krátkodobé, udržujú nás v strehu, čo sa deje okolo nás, a môžu nás motivovať riešiť problémy s energiou. Akútny stres nastáva, keď čelíme náhlej negatívnej zmene v našom živote, ako je osobná strata alebo nehoda. Oba tieto druhy stresu sa môžu nahromadiť v tele a mysli, ako tlakový ventil, ktorý je potrebné uvoľniť. V opačnom prípade môžu zložené účinky vyvolať vznik chorôb a problémov duševného zdravia. Akupunktúrna liečba uvoľňuje blokády vytvorené opakujúcim sa a/alebo chronickým stresom.

 

Ako reagujete na príznaky stresu?

 

V dávnych dobách nám ľudská stresová reakcia – známa aj ako náš inštinkt „bojuj alebo uteč“ – poskytovala energiu na obranu v potenciálne nebezpečných situáciách, ako je útok alebo ohrozenie divým zvieraťom. Dnes sa nemusíme pozerať oveľa ďalej ako na obrazovky našich mobilných telefónov, aby sme boli bombardovaní správami, obrázkami a situáciami, ktoré vyvolávajú stres. Byť neustále v pohotovosti je nový štandard. Dokonca aj keď sú stresy odstránené, telo pokračuje v aktívnej reakcii na stres. To má za následok vyčerpanie nervového systému, lymfatických orgánov (slezina, týmus a lymfatické uzliny), obličiek a nadobličiek.

 

Mnohé zdravotné stavy sú spúšťané alebo zhoršované vonkajšími stresmi. Niekedy si telo a myseľ tak zvyknú na stresovú reakciu, že začneme reakciu iniciovať vnútorne, ako pri úzkosti. V iných prípadoch orgány a systémy reagujú na preťaženie tým, že začnú zlyhávať, napríklad srdcovým ochorením a hormonálnou nerovnováhou, alebo sa zapália, ako pri problémoch s kĺbmi alebo tráviacich ťažkostiach. Lekárske štúdie ukázali, že so zvýšeným a trvalým stresom sa počet bielych krviniek, ktoré nás bránia pred vírusmi, znižuje. To má za následok nižšiu imunitnú odolnosť, čo v konečnom dôsledku vedie k fyzickému ochoreniu a emocionálnej nestabilite.

 

Neustála stimulácia žliaz, ktoré produkujú adrenalín a kortizol, môže vyvolať rozvoj oslabujúcich stavov, ktoré je ťažké diagnostikovať a liečiť, ako je úzkosť, depresia, záchvaty paniky, adrenálna únava, syndróm chronickej únavy a prírastok hmotnosti.

 

Zdravotne problémy súvisiace so stresom

 

Toto sú len niektoré zo zdravotných stavov súvisiacich so stresom:

 

  • Stres môže spôsobiť zdravotné problémy
  • Chronický stres môže viesť k vážnym fyzickým a duševným zdravotným problémom
  • Hnev
  • Úzkosť
  • Astma
  • Rakovina
  • Depresia
  • Depresívny imunitný systém
  • Poruchy trávenia
  • Bolesti hlavy
  • Ochorenie srdca
  • Vysoký krvný tlak
  • Bolesť kĺbov
  • Problémy s hmotnosťou
  • Znížená sexuálna funkcia
  • Neplodnosť
  • Chronická únava

 

Ako úľaviť od stresu pomocou TCM a akupunktúry

 

Akupunktúra a TČM môžu poskytnúť bezpečnú, účinnú a bezdrogovú alternatívu liečby stresu. Akupunktúra rieši okamžité účinky stresu a pomáha znižovať nielen symptómy, ale aj to, ako človek stres vníma. Pomôže časom nielen vyriešiť základné problémy, ale pomôcť pacientovi posilniť imunitný systém a lepšie vedome kontrolovať reakcie na stres prostredníctvom zmeny životného štýlu.

 

Jedným zo spôsobov, ako stres ovplyvňuje telo, je spôsobenie vyčerpania alebo zablokovania Qi (vyslovuje sa „chee“), najmä obličiek a nadobličiek. Pri akupunktúre a TČM je úlohou terapeuta podporovať a obnovovať integritu rôznych orgánov ovplyvnených a vyčerpaných stresovou reakciou spolu s hodnotením kvality a množstva Qi.

 

Samostatná starostlivosť o zvládanie stresu

 

Naša reakcia na stresové faktory a náš celkový prístup k životu môžu buď pomôcť, alebo brániť schopnosti nášho tela vyrovnať sa s nimi. Zdravé reakcie na stres zahŕňajú vhodné fyzické cvičenie, správne stravovacie návyky, pozitívne myslenie, primeraný odpočinok a oslovenie priateľov a rodiny so žiadosťou o podporu. Medzi nezdravé reakcie na stres patrí negatívne myslenie, nadmerná záťaž, zlé stravovacie návyky, nedostatok spánku a izolácia. Tieto nezdravé reakcie môžu spôsobiť, že telo bude pracovať tvrdšie, ako potrebuje, a môžu vyvolať problémy s fyzickým a duševným zdravím.

 

5 spôsobov, ako bojovať proti stresu

 

  1. Doprajte si dostatočný spánok. Snažte sa získať aspoň osem hodín. Denné zdriemnutia sú tiež regeneračné.
  2. Praktizujte meditáciu. Qi Gong, Tai Chi a Joga môžu pomôcť vytvoriť zdravé povedomie o spojení tela a mysle. Naučte sa oslobodiť myseľ od opakujúcich sa negatívnych myšlienok
  3. Zamerajte sa na vyvážené, vedomé stravovanie. Udržujte zdravú výživu s primeraným množstvom komplexných sacharidov, zeleniny, ovocia, bielkovín a zdravých tukov. Počas jedenia sa odpútajte od médií. Rozpoznajte a znížte epizódy „stresového“ jedenia.
  4. Bavte sa! Nájdite si vo svojom živote čas na relaxačné aktivity, príjemné koníčky a smiech.
  5. Dýchajte. Uvoľnené hlboké dýchanie je jednou z najjednoduchších a najjednoduchších techník, ktoré možno použiť na zníženie stresu.
  6. Pravidelné akupunktúrne ošetrenia môžu výrazne zabrániť hromadeniu účinkov stresu na telo a emócie a posilní vaše zdravie, kvalitu života a dlhovekosť.

Chudnutie

Ak bojujete so svojou váhou, nie ste sami.

 

Ľudia po celom svete minú ročne miliardy eur na produkty na chudnutie, ale obezita je stále na vzostupe. Ľudia sa dokonca obracajú na operáciu ako na možnosť chudnutia. Toto je drastické opatrenie a môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky.

 

Bohužiaľ, nadváha nie je len kozmetická záležitosť. Nadváha je rizikovým faktorom mnohých stavov, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka a srdcové choroby. Dobrou správou je, že udržiavanie zdravej hmotnosti môže znížiť vaše riziko a nikdy nie je neskoro začať. Ľudia, ktorí sa snažia riešiť svoje problémy s nadváhou, sa obracajú na akupunktúru ako na prirodzený a efektívny spôsob, ako pristupovať k chudnutiu.

 

Tradičný prístup k liečeniu

 

Akupunktúra a tradičná čínska medicína (TČM) využívajú holistický alebo celotelový prístup k zdraviu. Táto starodávna forma zdravotnej starostlivosti obnovuje rovnováhu a tok Qi tela (vyslovuje sa „chee“) alebo vitálnej energie. Dôvodov, prečo ľudia priberajú alebo len ťažko chudnú, je podľa TČM množstvo. Váš akupunkturista je dobre oboznámený s odhaľovaním základnej príčiny (príčin) alebo nerovnováh, ktoré ovplyvnili vašu váhu.

 

Váš akupunkturista tiež vezme do úvahy ďalšie faktory, ktoré mohli viesť k zvýšeniu telesnej hmotnosti, vrátane vášho životného štýlu a emocionálnej a duševnej pohody. Ak vezmete do úvahy celé svoje ja, vy a váš akupunkturista sa môžete dostať ku koreňu svojich zdravotných problémov, a nie len liečiť symptómy.

 

Dôvody prečo obrátiť sa na akupunktúru:

 

 

  • Akupunktúra funguje na kontrolu hmotnosti na rôznych úrovniach.
  • Uvoľnite endorfíny – So zmenami v strave má veľa ľudí chuť na jedlo, čo môže viesť k prejedaniu. Túžby v tele sú často spôsobené nedostatkom endorfínov. Akupunktúra môže pomôcť vyrovnať chute tým, že pomôže telu uvoľniť endorfíny.
  • Znížte stres – Zvýšenie „stresového hormónu“ kortizolu môže zmeniť metabolizmus. Prostredníctvom uvoľňovania endorfínov je možné neutralizovať aj „stresový hormón“.
  • Podpora trávenia – Akupunktúra môže pomôcť telu vytvoriť efektívny tráviaci proces.

Čo urobí môj akupunkturista?

Počas vašej prvej návštevy váš akupunkturista odoberie rozsiahlu zdravotnú anamnézu a vykoná rôzne vyšetrenia. Na konci vašej prvej návštevy vám váš akupunkturista poskytne komplexnú diagnózu a vysvetlí váš liečebný plán. Vaša liečba sa zameria na nápravu akejkoľvek základnej nerovnováhy vo vašom tele a tiež vám pomôže pri dosahovaní vašich cieľov v oblasti chudnutia.

 

Na základe vašich jedinečných symptómov sa váš akupunkturista rozhodne sústrediť na akupunktúrne body súvisiace s konkrétnymi orgánmi. Napríklad obnovenie rovnováhy toku Qi v žalúdku môže pomôcť podporiť dobré trávenie a potlačiť nadmernú chuť do jedla. Emocionálne problémy, ako je úzkosť a stres, ktoré môžu viesť k prejedaniu, možno vyriešiť vyvážením pečene.

 

Partnerstvo pre lepšie zdravie

 

Je dôležité si uvedomiť, že akupunktúra nie je „rýchle riešenie“. Spoluprácou s vaším akupunkturistom a zaviazaním sa k dlhodobým cieľom zažijete pozitívne zmeny vo vašom celkovom zdraví, vrátane udržania si zdravej telesnej hmotnosti.

 

Okrem akupunktúrnych ošetrení môže váš lekár odporučiť aj iné zmeny životného štýlu. Či už chcete schudnúť pár kíl alebo významnú sumu, ľudia sa obracajú na akupunktúru ako na prirodzený a účinný spôsob, ako pristupovať k chudnutiu. Spoluprácou so svojím TČM praktikom môžete pomôcť svojmu telu získať prirodzenú rovnováhu – a začať podnikať kroky k skutočnému zdraviu a vitalite.

 

Iné spôsoby, ako podporiť vašu cestu k šťastnejšiemu a štíhlejšiemu vás!

 

  • Cvičenie je dôležitou súčasťou každého programu na chudnutie. Pridanie aeróbneho cvičenia, silového tréningu a iných druhov cvičenia do vašej každodennej rutiny bude mať pozitívny vplyv na vašu váhu a celkové zdravie.
  • Diéta je ďalšou dôležitou otázkou, ktorú treba zvážiť. Vo všeobecnosti sa zdravá strava skladá z nespracovaných, organických potravín, vrátane širokej škály celozrnných výrobkov a zeleniny. Váš akupunkturista môže ponúknuť výživové poradenstvo navrhnuté pre vaše špecifické potreby.
  • Súčasťou vašej liečby môže byť aj úľava od stresu. Keď sa naučíte znižovať stres a úzkosť pomocou techník, ako sú dychové cvičenia, meditácia alebo jemné cvičenie, môžete ľahšie schudnúť a možno prestať s deštruktívnymi návykmi, ako je prejedanie sa.

Rednutie, Vypadávanie vlasov, Alopecia

Strata vlasov môže byť zničujúca pre každeho človeka.

 

Klinicky bežné liečby zahŕňajú lieky – liekom voľby je minoxidil – a chirurgické možnosti, ako je transplantácia vlasov alebo chirurgická obnova. TČM pristupuje k vypadávaniu vlasov inak.

 

Odborníci na TČM sa domnievajú, že hlavnou príčinou vypadávania vlasov je nedostatok krvi. "Vlasy budú dobre rásť, ak je v tele dostatok krvi, a krv v tele riadi slezina a pečeň. Dobre fungujúca slezina a pečeň umožnia zdravý rast vlasov a lesk," hovorí lekár Eu Yan Sang Lin Xiao Yan.

 

Obličky tiež zohrávajú úlohu, hovorí. "Obličky riadia esenciu tela a táto esencia obličiek je potrebná na udržanie čiernych vlasov. Oslabená ,qi‘ obličiek a nedostatok esencie môžu spôsobiť šedivenie vlasov." vysvetľuje.

 

Naopak, zdravé vlasy odrážajú zdravú „qi“ v pečeni, slezine a obličkách. To znamená, že len pri pohľade na vlasy človeka môže odborník TČM získať predstavu o celkovom zdraví človeka. Suché a lámavé vlasy môžu napríklad naznačovať nedostatok „yinu“ alebo „teplo“ v krvi, zatiaľ čo rast vlasov na abnormálnych miestach, ako je brada, môže naznačovať, že krv netečie správne.

 

Zatiaľ čo typ a objem vlasov určujú naše gény, celkový stav vlasov určuje náš životný štýl. Mnoho faktorov – vonkajších aj vnútorných – môže ovplyvniť stav našej krvi a následne aj stav našich vlasov. Patrí medzi ne stres, úzkosť, nezdravá strava, nedostatok spánku a niektoré lieky.

 

Porozumením celého pacienta – okrem jeho problémov s vlasmi – sa TČM terapeut snaží obnoviť rovnováhu tela, čo v konečnom dôsledku obnoví zdravie vlasov.

 

Znepokojujúce vypadávanie vlasov

 

Predpísaná špecifická liečba závisí od príčin a prejavov vypadávania vlasov, veku osoby, ako aj od pozorovania neverbálnych indícií o celkovom zdravotnom stave, vrátane pacientovej pleti, jazyka, pulzu a hlasu zo strany odborníka TČM.

 

Vypadávanie vlasov, ktoré prichádza s postupujúcim vekom, je napríklad často výsledkom postupnej straty krvi, obličkovej „qi“ a esencie. Ak sa liečba uskutoční dostatočne skoro na to, aby vyživovala krv a obličky „qi“, toto vypadávanie vlasov sa môže znížiť alebo oddialiť.

 

Vypadávanie vlasov v skoršom veku sa lieči inak.

 

Ženy sú tiež náchylnejšie na vypadávanie vlasov po pôrode, čo je životná udalosť, ktorá, hoci je radostná, vyčerpáva matkinu energiu a krvTehotenstvo a pôrod dieťaťa spôsobujú, že matka stráca čchi, esenciu a krv. Strata vlasov po tehotenstve je bežná, najmä ak došlo k viacnásobným tehotenstvám v krátkom časovom rámci.

 

Číňanky po pôrode pijú veľké množstvo horúceho sladkého nápoja zo sušeného longanu, červených datlí a vlčích plodov, ktoré pomáhajú dopĺňať „qi“ a vyživujú krv, aby prinavrátili čerstvým matkám zdravie, vrátane stavu jej vlasov. Vyhýbajú sa aj jedlám, ktoré sa považujú za „ochladzujúce“, vrátane vodného melónu, horkej tekvice a zimného melónu, pretože by mohli poškodiť slezinu.

 

Keď je vypadávanie vlasov výraznejšie, bylinné lieky a akupunktúra môžu pomôcť stimulovať krvný obeh v hlave.

 

TČM možno použiť aj na zmiernenie rozsahu vypadávania vlasov po chemoterapii.

 

Rozširujúce sa plešaté miesta: Alopecia

 

Ďalšou formou vypadávania vlasov, ktorej sa dá pomôcť, je alopecia areata, ktorá sa prejavuje v podobe plešiny. Ak sa nelieči, môže sa vyvinúť do vážnejšieho stavu vedúceho k strate všetkých ochlpenia na tele. Západná medicína považuje alopéciu areata za autoimunitnú poruchu, pri ktorej telo napáda vlastné vlasové folikuly.

Prostredníctvom celkovej diagnistiky môže TČM terapeut zistí hlavné príčiny vypadávania vlasov a odporučiť správnu liečbu na ich riešenie.

 

Akupunktúra môže zlepšiť Qi a krvný obeh vo vlasovej pokožke, zatiaľ čo bylinné lieky môžu pomôcť napraviť nerovnováhu telesnej konštitúcie a stimulovať proces rastu vlasov.

 

 

 

Tipy na zdravé vlasy

Dodržiavajte zdravý životný štýl pravidelným pohybom a dostatočným spánkom.

Pravidelné masáže pokožky hlavy a akupunktúra môžu pomôcť zvýšiť krvný obeh na hlave, čo pomáha udržiavať zdravú pokožku hlavy a rast vlasov.

Skorý spánok, pred 23:00, pomáha žlčníku a pečeni pri detoxikácii a odpočinku. Do postele by ste tiež nemali chodiť s mokrými vlasmi.

Aby ste si udržali zdravú slezinu, jedzte menej studených, vyprážaných, mastných a sladkých jedál.

Vezmite si bylinky, ktoré vyživujú krv, vrátane vlčích plodov, červených datlí, sušeného longan, Angelica sinensis (当归) a Rehmannia glutinosa (熟地黄).

Aby ste predišli predčasnému šediveniu, jedzte potraviny, ktoré vyživujú obličky: čierna fazuľa, čierny sezam, moruše a černice.

Znížená imunita

TCM: Osvedčená terapia na podporu imunity

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako akupunktúra a tradičná čínska medicína (TČM) prospievajú imunitnému systému?

 

V tomto článku preskúmame pohľad TČM na imunitný systém: ako môže pomôcť vášmu telu bojovať proti patogénom a tiež modulovať nadmerne aktívny imunitný systém, čo vedie k alergiám a autoimunitným ochoreniam.

Čo je Wei Qi?

 

Qi je životná sila, ktorá prúdi celým telom. Wei Qi (vyslovuje sa „way chee“) je špecifický typ Qi, ktorý tvorí prvú líniu obrany tela proti patogénom. Wei Qi, často označovaná ako „ochranná energia tela“, cirkuluje predovšetkým vo vonkajších vrstvách tela, ako je koža a svaly, a pôsobí ako bariéra pre vonkajších útočníkov, ako sú vírusy, baktérie a látky znečisťujúce životné prostredie.

 

Keď je Wei Qi silná, telo sa dokáže účinnejšie brániť proti patogénom. Naopak, keď je Wei Qi slabé alebo stagnujúce, telo sa stáva náchylnejšie na prechladnutie, chrípku a iné infekcie.

 

Ako TČM prospieva imunitnému systému

 

Akupunktúra: Nástroj na reguláciu imunity

 

Keď pacient požiada o pomoc na posilnenie svojho imunitného systému, akupunkturista sa často zameria na Wei Qi, ktorá v TČM úzko súvisí s pľúcami. Často vyberáme body, ktoré podporujú funkciu pľúc na posilnenie imunitného systému a tonizáciu Wei Qi.

 

Čínske bylinky: Prirodzená podpora imunity

 

TČM ponúka širokú škálu bylín, o ktorých je známe, že posilňujú obranyschopnosť organizmu a zlepšujú celkové zdravie. Mnohé z týchto bylín sa špeciálne používajú na posilnenie Wei Qi a ochranu pred vonkajšími patogénmi. Niektoré z najznámejších bylín na posilnenie imunity zahŕňajú:

 

  •  Koreň Astragalus (Huang Qi): Astragalus je jednou z najdôležitejších bylín na posilnenie Wei Qi. Tradične sa používa na prevenciu prechladnutia a infekcií dýchacích ciest a je tiež známy svojou schopnosťou stimulovať tvorbu bielych krviniek, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v imunitnej obrane.
  •  Siler Root (tesák Feng): Siler zvyšuje schopnosť tela bojovať proti patogénom prenášaným vzduchom a zvyšuje jeho obranyschopnosť proti znečisťujúcim látkam, choroboplodným zárodkom a sezónnym zmenám. Je to skvelý liek na bolesti hlavy súvisiace s prechladnutím, bolesti tela a zimnicu a tradične sa používa aj na podporu funkcie pečene a sleziny.
  •  Čerstvý zázvor (Sheng Jiang): Zázvor je jednou z najdôležitejších bylín vo farmakológii TČM a často sa pridáva do receptúry na harmonizáciu účinkov ostatných bylín. Okrem toho má zázvor antibakteriálne a protizápalové vlastnosti a môže znížiť horúčku a znížiť bolesť. Jednoduché vylúhovanie horúcej vody a čerstvého zázvoru je ľahkým posilňovačom imunity!

 

Modulácia imunitného systému: TCM pre autoimunitné stavy a alergie

 

Zatiaľ čo TČM sa často spája s posilňovaním imunitnej obrany, ponúka výhody aj vtedy, keď je imunitná odpoveď tela príliš silná alebo nesprávne nasmerovaná, ako napríklad pri alergiách a autoimunitných ochoreniach.

 

 Autoimunitné ochorenia: Pri autoimunitných stavoch imunitný systém omylom napadne tkanivá tela. TČM to vníma ako stav hyperaktívnej funkcie a nadmerného tepla. Akupunktúra môže napraviť tieto nerovnováhy reguláciou funkcie orgánov a znížením zápalu.

 Alergie: TČM vníma alergie ako nerovnováhu v obrannom systéme tela (Wei Qi) a vnútorných orgánoch, najmä v pľúcach a slezine. Akupunktúra môže znížiť závažnosť a frekvenciu alergických reakcií a minimalizovať príznaky sezónnych alergií, ako je kýchanie a upchatý nos.

 

Ako môžeme pomôcť

 

V TAO Centrum Zdravia a Prevencie v Šamorine máme mnoho spôsobov, ako pomôcť udržať váš imunitný systém v čo najlepšom chode!

 

 Akupunktúra môže posilniť funkciu imunitného systému tonizáciou Wei Qi v tele. Môže tiež znížiť sezónne alergie a autoimunitné symptómy.

 Náš výber čínskych bylín obsahuje receptúry s bylinkami na posilnenie imunity, ktoré vášmu telu pomôžu bojovať proti patogénom a rýchlo sa zotaviť zo sezónnych chorôb.

 Baňkovanie môže pomôcť vytiahnuť patogény na vonkajšok tela a pomáha zlepšiť cirkuláciu cez svaly a pokožku.

 

 

Holistický prístup TČM

 

Prístup TČM k imunite nie je len o prevencii chorôb – ide o vytvorenie vyváženého a odolného tela. Tento holistický prístup berie do úvahy faktory životného štýlu, ako je strava, spánok, emocionálne zdravie, a fyzickej aktivity.

 

Tradičná čínska medicína ponúka jedinečný a komplexný spôsob, ako posilniť imunitné funkcie. Zameraním sa na rovnováhu Qi, najmä Wei Qi, a pomocou nástrojov ako akupunktúra a bylinky, TČM pomáha telu brániť sa proti infekciám, zvládať autoimunitné stavy a znižovať vplyv alergií. Či už hľadáte posilnenie svojho imunitného systému počas prechladnutia a chrípkovej sezóny alebo hľadáte spôsoby, ako regulovať nadmerne aktívnu imunitnú odpoveď, TČM môže ponúknuť cennú podporu pre dlhodobé zdravie a vitalitu.

Nevoľnosť v tehotenstve

Ranné nevoľnosti v tehotenstve

„Ranná nevoľnosť“ môže spôsobiť nevoľnosť kedykoľvek počas dňa.

Nevoľnosť alebo vracanie počas prvých mesiacov tehotenstva, známe ako „ranná nevoľnosť“, zažíva viac ako polovica všetkých tehotných žien. Ťažká nevoľnosť a vracanie alebo ranné nevoľnosti, ktoré trvajú celý deň alebo dlhšie ako 1 trimester tehotenstva – nazývané Hyperemesis Gravidarum – sú menej časté, ale môžu spôsobiť zdravotné problémy matke aj vyvíjajúcemu sa plodu. Akupunktúra a TČM poskytujú prirodzenú a účinnú alternatívu na riešenie miernych aj ťažkých ranných nevoľností.

 

„Ranná nevoľnosť“ je trochu nesprávne pomenovanie, hoci nevoľnosť počas niekoľkých prvých týždňov tehotenstva sa často vyskytuje skoro ráno, pred jedlom. Mať prázdny žalúdok môže zhoršiť nepríjemný pocit rannej nevoľnosti. Prečo sa to však nazýva ranná nevoľnosť, keď trvá celý deň? Ako mnohé ženy vedia, ranné nevoľnosti môžu zasiahnuť kedykoľvek počas dňa alebo v noci a niektoré ženy pociťujú nevoľnosť počas celého dňa.

 

Väčšina (najmenej 70 %, možno viac) všetkých tehotných žien pociťuje na začiatku tehotenstva nejakú nevoľnosť. Ranná nevoľnosť sa zvyčajne začína vyskytovať, keď je žena približne v 6. týždni tehotenstva, a vymizne približne v 12. týždni tehotenstva alebo prechodom do druhého trimestra. Niektoré ženy však budú pociťovať rannú nevoľnosť aj neskôr v tehotenstve.

 

Lekárska veda presne neurčila, čo spôsobuje rannú nevoľnosť, hoci sa všeobecne predpokladá, že súvisí so zmenami hormónov, najmä so zvýšením hCG, známeho ako „tehotenský hormón“. Nedávna výskumná štúdia zistila, že špecifická genetická sekvencia prítomná u niektorých žien môže byť príčinou zvýšenej nevoľnosti počas tehotenstva. Niektorí vedci predpokladajú, že ranné nevoľnosti môžu byť evolučným vývojom, ktorý bráni poškodeniu bábätiek v maternici tým, že udržiava matkinu stravu bez potenciálne toxických látok. Zistili, že v kultúrach, kde sa základná strava viac spolieha na škroby a menej na mäso, tehotné ženy mali menšiu pravdepodobnosť rannej nevoľnosti.

 

Pre väčšinu žien ranná nevoľnosť, ktorá sa vyskytuje v prvých mesiacoch tehotenstva, nie je nebezpečná pre ich zdravie ani pre zdravie plodu. Avšak, pocit nevoľnosti veľa času je určite nepríjemné. Niektoré návyky životného štýlu môžu pomôcť dostať nevoľnosť a zvracanie pod kontrolu. Akupunktúrna liečba a bylinky môžu ešte viac pomôcť pri poskytovaní úľavy od každodennej nevoľnosti pri ranných nevoľnostiach.

 

Pre niektoré ženy sú ranné nevoľnosti viac než len nepríjemnosťou. Neschopnosť udržať žiadne jedlo a zvracať opakovane počas dňa celé týždne alebo dokonca mesiace môže matke a dieťaťu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Nedostatok správnej výživy, dehydratácia a strata hmotnosti môžu neskôr viesť k nežiaducim následkom, vrátane predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa. Hyperemesis gravidarum vyžaduje liečbu. Akupunktúrna pomoc pri rannej nevoľnosti je prirodzenou alternatívou liekov používaných na liečbu nevoľnosti.

 

Top 5 príznakov rannej nevoľnosti

 

Príznak nevoľnosti na začiatku tehotenstva je často tým, čo žene ako prvé dá vedieť, že môže byť tehotná. Pocit nevoľnosti, závraty, citlivosť na pachy, odpor k niektorým potravinám a občas vracanie sú najčastejšími príznakmi rannej nevoľnosti. Mnoho žien uvádza, že majú kovovú chuť v ústach a/alebo viac slín, čo môže prispieť k pocitu nevoľnosti.

 

Vážnejším problémom je silná ranná nevoľnosť. Príznaky hyperemesis gravidarum zahŕňajú:

 

  • Vracanie 3-4 krát denne alebo viac
  • Pocit točenia hlavy alebo závraty po zvracaní
  • Dehydratácia: smäd, sucho v ústach, bez nutnosti normálneho močenia
  • Rýchle búšenie srdca, búšenie srdca
  • Chudnutie počas tehotenstva

Niektoré ženy môžu byť vystavené vyššiemu riziku hyperemesis gravidarum, ak: majú viacerčatá (dvojčatá alebo trojčatá), ak ich matka mala tiež silné ranné nevoľnosti (genetika), alebo ak vo všeobecnosti majú tendenciu mať citlivejší žalúdok, aj keď nie sú tehotné. Stres, nedostatok spánku a horúce počasie, to všetko môže vyvolať počas tehotenstva väčšiu nevoľnosť.

 

Lekárska liečba rannej nevoľnosti

Ranná nevoľnosť môže pokračovať aj neskôr v tehotenstve.

Nevoľnosť a vracanie v tehotenstve je náročné na účinnú liečbu, pretože treba dávať pozor, aby ste sa vyhli liekom, ktoré by mohli poškodiť matku alebo vyvíjajúci sa plod. Ženy sa často neliečia na ťažkú ​​rannú nevoľnosť, kým sa nestanú natoľko choré a dehydrované z vracania, že potrebujú naliehavú starostlivosť. V tomto bode môže byť potrebné, aby bola žena hospitalizovaná a liečená intravenózne kvôli dehydratácii.

 

Existuje štandardná prax, keď ľudia odporúčajú a používajú voľne predajné antihistaminiká alebo antiemetiká, ako je Pepto-Bismol, aby pomohli potlačiť nevoľnosť. V 6-ročnej štúdii žien s hyperemesis gravidarum vedci zistili, že ženy, ktoré počas tehotenstva užívali lieky ako Benadryl, mali väčšiu pravdepodobnosť zaznamenať nepriaznivé výsledky. Niekedy sa odporúča kombinácia vitamínu B-6 a doxylamínu. Táto kombinácia liekov sa predáva ako voľne predajná pomôcka pre spánok. Fenotiazín sa niekedy predpisuje ženám s rannou nevoľnosťou, ale jeho účinnosť a bezpečnosť pri tomto použití nebola dôkladne študovaná.

 

Tieto lieky sa používajú, pretože sa zdajú byť relatívne bez rizika, no stále so sebou nesú riziko vedľajších účinkov, ako je ospalosť, bolesti hlavy, sucho v ústach atď. V mnohých prípadoch nie sú úplne účinné. Akupunktúra a bylinné prípravky TČM ponúkajú úľavu od nevoľnosti a iných tehotenských problémov bez akýchkoľvek negatívnych vedľajších účinkov.

 

Ako môže akupunktúra liečiť nevoľnosť?

 

Podľa TČM sa Qi (energia životnej sily) pohybuje v tele pozdĺž meridiánov, kanálov, ktoré spájajú orgánové systémy. Chongov meridián spája reprodukčné orgány s mozgom a srdcom. Tento konkrétny energetický kanál súvisí so všetkými obavami týkajúcimi sa ženského reprodukčného zdravia a gynekologických stavov, vrátane menštruácie a tehotenstva. Jeho vzťah k srdcu znamená, že je spojený aj s pocitmi úzkosti, záchvatmi paniky a búšením srdca.

 

Skúsenosti každej ženy s rannou nevoľnosťou sú iné, takže odborník na TČM sa dôkladne pozrie na každého jednotlivého pacienta, aby určil špecifické nerovnováhy spôsobujúce nevoľnosť a vhodne ich vyriešil pomocou akupunktúry a byliniek.

 

V teórii TČM ranná nevoľnosť a hyperemesis gravidarum súvisia so žalúdkom, slezinou a pečeňou. Keď žena otehotnie, krv a Qi sú silne nasmerované do oblasti panvy, aby vyživovali maternicu a vyvíjajúci sa plod. Tento nárast energie ovplyvní aj tráviace orgány, čo môže spôsobiť žalúdočné problémy. To sa s väčšou pravdepodobnosťou stane ženám, ktoré mali predtým slabé trávenie, možno v dôsledku nedostatočného správneho fungovania sleziny. Rovnako tak nasmerovanie väčšieho množstva krvi do reprodukčných orgánov môže spôsobiť zníženie energie Yin v pečeni, čím sa zvýši energia Yang. Požiar pečene môže tiež vyvolať nerovnováhu v žalúdku, čo vedie k nevoľnosti a zvracaniu.

 

 

5 najlepších tipov, ktoré vám pomôžu pri rannej nevoľnosti

 

  • Očuchanie šupky grapefruitu alebo pomela môže pomôcť zmierniť nevoľnosť v zárodku.
  • Prirodzene, tehotenstvo je čas na osvojenie si nových návykov životného štýlu, ktoré sú prospešné pre matku aj dieťa. Zdravá strava počas tehotenstva môže byť obzvlášť náročná, ak máte pocit nevoľnosti. Dostatok výživy a odpočinku počas tehotenstva je životne dôležitý.
  • Jedzte obyčajné, „nevýrazné“ teplé jedlá. Vyhnite sa všetkému, čo je pikantné, slané, mastné, vyprážané alebo studené.
  • Jedzte menšie jedlá/občerstvenia v pravidelných intervaloch počas dňa, aby ste zabránili prázdnemu alebo príliš plnému žalúdku a aby ste udržali stabilnú hladinu cukru v krvi.
  • Vodu popíjajte pomaly a pravidelne. Nehltajte veľké množstvo tekutiny naraz.
  • Popíjajte zázvorový čaj pripravený vylúhovaním niekoľkých plátkov čerstvého zázvoru.
  • Aktívne uprednostňujte znižovanie stresu. Úzkosť môže zhoršiť nevoľnosť z rannej nevoľnosti. Robte si časté prestávky na odpočinok.
  • Objednajte sa na akupunktúrnu terapiu v TAO Centrum Zdravia a Prevencie